Dünyayı bekleyen 10 büyük tehlike…Dünyayı bekleyen 10 büyük tehlike…

İngiliz The Guardian Gazetesi yazarı Kate Ravilious, dünyaca ünlü 10 bilim adamına dünyanın ve insanlığın karşı karşıya olduğu en büyük tehlikeleri ve gerçekleşme ihtimallerini sordu. On büyük tehlikenin önümüzdeki 70 yıl içerisinde gerçekleşme ihtimalleri, gerçekleştikleri takdirde insanlık üzerinde yaratacakları etkiler ve insanoğlunun bu tehlikelere karşı neler yapabilecekleri, tehlike puanları verilerek değerlendirildi.

1.) KÜRESEL ISINMA: East Anglia Üniversitesi’nden Nick Brooks’un sunduğu tehlikeye göre 21. yüzyılın sonunda ortalama küresel sıcaklık 2 derece artacak ve son 1.5 milyon yılın en yüksek sıcaklıkları hissedilecek. Brooks, küresel ısınmanın insanlığın sonunu getireceğini sanmadığını, fakat bu potansiyele kesinlikle sahip olduğunu belirtti.

70 yıl içinde olma ihtimali: Yüksek

İnsanlık üzerindeki tehlike puanı: 6

2.) TELOMER AŞINMASI: Viyana Üniversitesi’nden Dr. Reinhard Stindl, her hayvan kromozomunun sonunda “telomer” isimli koruyucu kapakların bulunduğunu ve bunların evrim sürecinde hücrelerin çoğalması ile küçülerek koruyuculuklarını yitirdiklerini belirtti. “Telomer aşınması” denen bu olayla Alzheimer gibi yaşlanmaya dayalı hastalıkların artması ve erken yaşta görülmesi ihtimali doğuyor.

70 yıl içinde olma ihtimali: Düşük

İnsanlık üzerindeki tehlike puanı: 8

3.)NÜKLEER SAVAŞ: Liberal Demokrat Savunma sözcüsü Air Marshal Lord Garden, nükleer savaşın teoride insanoğlunu yok etme ihtimalinin çok az olduğunu belirtti.

70 yıl içinde olma ihtimali: Düşük

İnsanlık üzerindeki tehlike puanı: 8

4.) BÜYÜK VİRÜS SALGINI: Virolog Prof. Dr. Maria Zambon, 1918’de 20 milyon kişinin ölümüne sebep olan grip salgınını hatırlatarak küresel ölçekte bir virüs salgınının insan ırkını yok edemeyeceğini belirtti. Prof. Zambon, böyle bir salgının uzun yıllar uygarlıkta ciddi bir gerileme yapabileceğini belirtti.

70 yıl içinde olma ihtimali: Çok Yüksek

İnsanlık üzerindeki tehlike puanı: 3

5.) KÜRESEL TERÖRİZM: St. Andrews Üniversitesi’nden Prof. Paul Wilkinson, kimyasal ve biyolojik silahla yapılacak kitlesel katliamların özgür harekete değer veren günümüz açık toplumlarında engellenmesinin garantisinin olmadığını ve böylesine büyük saldırıların gerçekleşme ihtimalinin çok büyük olduğunu söyledi.

70 yıl içinde olma ihtimali: Çok Yüksek

İnsanlık üzerindeki tehlike puanı: 2

6.) METEOR ÇARPMASI: NASA’nın Dünyaya Yakın Cisimler Programı Bürosu Müdürü Donald Yeomans, ciddi büyüklükte bir meteor çarpışmasının ortalama milyon yılda bir gerçekleştiğini söyledi. Böyle bir çarpışma sonucu atmosfer devasa büyüklükte toz tabakasıyla kaplanacak ve haftalarca güneş ışığını engelleyecek.

70 yıl içinde olma ihtimali: Orta

İnsanlık üzerindeki tehlike puanı: 5

7.) ROBOTLARIN İSTİLASI: Carnegie Mellon Üniversitesi Robotik Enstitüsü’nden Prof. Hans Moravec, 2050 yılına kadar insanın zihin gücüne sahip akıllı robotların varolabileceğine inandığını ve bunların yönetimi ele geçirebileceklerini belirtti.

70 yıl içinde olma ihtimali: Yüksek

İnsanlık üzerindeki tehlike puanı: 8

8.) KOZMİK IŞIN YAĞMURU: İsrail İbrani Üniversitesi’nden Nir Shaviv, dünyanın patlayan bir yıldızdan kaynaklanan kozmik ışın yağmuruna tutulduğu takdirde Buzul Çağı’na girebileceğini söyledi.

70 yıl içinde olma ihtimali: Düşük

İnsanlık üzerindeki tehlike puanı: 4

9. SÜPER VOLKANLAR: College London Üniversitesi’nden Prof. Bill McGuire, her 50 bin yılda bir süper volkanların patladığını, böyle bir durumda atmosferin sülfürik asitle kaplanarak gün ışığının yitirilebileceğini söyledi.

70 yıl içinde olma ihtimali: Çok Yüksek

İnsanlık üzerindeki tehlike puanı: 7

9.) KARA DELİK YUTAR MI: Harvard Üniversitesi’nden Richard Wilson, kara delikler hakkında sahip oldukları bilgiler dahilinde Dünya’nın bir kara delik tarafından yutulmayacağını söyledi.

70 yıl içinde olma ihtimali: Çok çok düşük

İnsanlık üzerindeki tehlike puanı: 10

Dünyayı bekleyen 10 büyük tehlike… yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Dünyayı bekleyen 10 büyük tehlike… Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.