Dünyanın Yeni Yedi Harikası Seçildi – Dünyanın Yedi HarikasıDünyanın Yeni Yedi Harikası Seçildi – Dünyanın Yedi Harikası

Bu harikalar, Ürdün’deki Petra Antik Kenti, Çin Seddi, Brezilya’daki Kurtarıcı İsa Heykeli, Peru’daki Machu Picchu Antik Kenti, Meksika’daki Chichen Itza Piramidi, İtalya’nın Roma kentindeki Colosseum ve Hindistan’daki Taç Mahal anıt mezarı olarak açıklandı.

Yeni yedi harikanın açıklandığı törene ABD’li sinema sanatçısı Hillary Swank, Hintli sinema sanatçısı Bipasha, Basu ve İngiliz sinema sanatçısı Ben Kingsley katılırken, ünlü ABD’li şarkıcı Jennifer Lopez ve ünlü opera sanatçısı Jose Carreras, da katıldı.

Dünyanın yedi harikası, başkanlığını İsviçreli Bernard Weber’in yaptığı merkezi İsviçre’de bulunan New7Wonders Vakfı tarafından, 100 milyondan fazla kişinin İnternet’ten veya cep telefonu mesajlarıyla 6 yıl içinde www.new7wonders.com İnternet sitesine verdikleri oylarla belirlendi.

Merkezi Paris’te bulunan BM Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), dünyanın yeni yedi harikasını belirlemek amacıyla yapılan oylamayı, yalnızca oylamaya katılanların düşüncesini yansıttığı gerekçesiyle desteklemediğini açıklarken, New7Wonders Vakfı Başkanı Weber, oylama sonucu elde ettikleri gelirin yüzde 50’sinin tüm dünyadaki eserlerin restorasyonu amacıyla harcanacağını belirtti.

Restorasyonu yapılacak eserler arasında, Afganistan’da 2000 yılında Taliban tarafından havaya uçurulan dev Bamiyan Buda heykeli de bulunuyor.

E-Kolay.Net

Dünyanın Yeni Yedi Harikası Seçildi – Dünyanın Yedi Harikası yazısına ait etiketler : , , , ,
Dünyanın Yeni Yedi Harikası Seçildi – Dünyanın Yedi Harikası yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Dünyanın Yeni Yedi Harikası Seçildi – Dünyanın Yedi Harikası Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.