Dünyanın yeni 7 harikası seçiliyorDünyanın yeni 7 harikası seçiliyor

Dünyanın yeni 7 harikasının belirlenmesine bir gün kaldı. Milyonlarca kişi, aylardır telefon ve internet yoluyla 21 aday arasından seçim yapıyor. Listede Ayasofya Müzesi de var. Ayasofya, Piramitler ve Eyfel Kulesi gibi rakiplerle yarışıyor.

Dünyanın 7 harikası bu kez dünyanın dört bir yanındaki katılımcıların oylarıyla belirleniyor.

21 aday arasından seçilenler Portekiz’in başkenti Lizbon’da açıklanacak. Organizatörler, şimdiden 50 milyon kişinin oy kullandığını belirtiyor.

Dünyanın 7 harikasını belirleme fikri M.Ö. 5’inci yüzyılda Yunan tarihçi Heredot tarafından ortaya atılmıştı. 3 yüzyıl sonra, M.Ö. 2’nci yüzyılda, 7 harika belirlenmişti.

Ancak ne Babil’in Asma Bahçeleri, ne Rodos Heykeli, ne de Artemis Tapınağı günümüze ulaştı. Bu antik listeden ayakta kalan tek yapı Mısır Piramitleri oldu. Piramitler, yenilenen listede de favorilerden biri.

Bu kez adaylar arasında Sydney opera binası ve Özgürlük Heykeli gibi modern yapılar da var.

21 yapı arasında M.S. 537 yılında yapılan Ayasofya Müzesi de var. Ayasofya’nın en büyük özelliği 33 metre çapındaki kubbesi.

Topkapı Sarayı Müzesi Başkanı İlber Ortaylı, “O dönemdeki böylesi bir mimari atılım ve antik dünya ile eski çağların tüm özelliklerini bünyesinde barındırması zaten ona dünyanın 8’inci harikası özelliği yüklüyor” diyor.

Ancak Ayasofya’nın önemli rakipleri var. Çin Seddi, Akropolis ve Tac Mahal bunlardan bazıları.

06.07.2007

Kaynak : CNN Türk

Dünyanın yeni 7 harikası seçiliyor yazısına ait etiketler : , , , ,
Dünyanın yeni 7 harikası seçiliyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Dünyanın yeni 7 harikası seçiliyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.