Dünyada bir ilk !Dünyada bir ilk !

Dünyada bir ilk !

Dünyada ilk kez ana atar damara (aort) stent içerisine stent takılarak bir operasyon gerçekleştirildi. Antalya’da özel bir hastanede Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Afşin Yaveri, tarafından gerçekleştirilen ve dünyada bir ilk olduğu söylenen stent içerisine stent yerleştirme operasyonu başarı ile gerçekleştirildi.

Antalya’da 2008 yılının kasım ayında Kıymet Aydın (29) doğumsal kalp hastalığı sonrası tedavi yapıldı. Ancak 2011 yılı itibarıyla Aydın’ın hastalığının tekrar nüks ettiği, hastanın çabuk yorulma ve solonum sıkıntısı ile hastaneye başvurduğu öğrenildi. Daha önce yapılan ameliyatın başarılı geçmesine rağmen yüksek kan basıncı sonucunda kapatılan damardan tekrardan geçişin başlamasının saptanması üzerine Antalya’da özel bir hastanede görev yapan Afşin Yaveri tarafından daha önce bir benzeri yöntemi uygulanmayan bir operasyon yapılmaya karar verildi.

Dünyada ilk olarak gerçekleştirilen operasyon hakkında bilgi veren Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Opr. Dr. Afşin Yaveri, hastanın doğumsal damar yapısı nedeniyle aortun üst tarafının 4 santimetre çapında alt tarafının çapının da 2,1 santimetre çapında olduğunu söyledi. Hasta Kıymet Aydın’ın damarlarındaki çap farkından dolayı farklı bir teknik uygulamayı düşündüklerini belirten Afşin Yaveri, aort alt damar içerisine 26 milimetrelik damarı koyduklarını, geniş damarın yırtılmasını engelleyip koruduktan sonra da, üst tarafa alt ucu 26 milimetrelik 40 milimlik damar koyduklarını söyledi.

Aynı anda yapılan anjiyografisinde damarın sorunsuz olduğunu gördüklerini kaydeden Yaveri, daha önce olan balonlaşmanın bu şekilde tamir edildiğini belirterek, “Yaptığımız araştırmalar ve sorgulamalardan ulaştığımız sonuç ise bu gibi damar damar içine oturtarak yapılan girişimin daha önce dünyada yapılmadığını gördük. 6 saat süren bir ameliyatla gerçekleşti. Hastamız bugün taburcu olacak. Daha sonra yaptığımız şeyi araştırdığımızda stent içerisinde stent yerleştirilmesinin bir örneğinin olmadığını gördük. Damar içerisine damar yerleştirerek yapılan girişimler Türkiye’de pek çok merkezde yapılıyor.” diye konuştu.

“BENİ AMELİYATA GİRMEM İÇİN KANDIRDILAR”

Alanya’dan Antalya’ya gelen ev hanımı Kıymet Aydın, başarılı bir ameliyatın ardından sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşıyor. Bugün taburcu olacak olan Kıymet Aydın, eşi ve doktorunun riskli ameliyat öncesi kendisini kandırdıklarını belirterek,” Hastaneye çarpıntı, nefes darlığı, yürüme zorluğu çekmem nedeniyle geldim. Şimdi çok daha rahatım. Eşim beni ameliyata girmem için kandırdı. Çok basit bir ameliyat diye girdim. Ama ameliyatımın riskli olduğunu sonradan öğrendim. Eşim benim en büyük desteğim her zaman yanımda oldu. Doktorumuza güvenerek buraya geldik. Ekibi ve kendisi çok başarılı. Bana yeniden hayat verdiler.” dedi.

Alanya’da turizm sektöründe çalışan 34 yaşındaki Ali Aydın, ameliyat öncesi eşinin durumu ile ilgili neler yapılabilir noktasında çok araştırmalar yaptığını kaydetti. Eşini riskli bir ameliyata hazırlaması gerektiğini vurgulayan Ali Aydın, “Eşime sadece bir anjiyo ile 10-15 dakikada ameliyattan çıkacağını söyledim. Başarılı bir ameliyatla eşim sağlığına kavuştu. Çok mutluyuz.” diye konuştu. (AA)

Dünyada bir ilk ! yazısına ait etiketler :
Dünyada bir ilk ! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Dünyada bir ilk ! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.