Dudaktan KalbeDudaktan Kalbe

KiTABIN ADI: DUDAKTAN KALBE
KiTABIN YAZARI: REŞAT NURİ GÜNTEKİN1. KİTABIN KONUSU :
Gerçek sevgiyi anlayamamış bir gencin düştüğü bunalım anlatılmaktadır.

2. KİTABIN ÖZETİ :
Saip Paşa İzmir’in önde gelen tanınmış kişilerinden, belediye başkanlığı yapmış birisidir.
Saip Paşa’ nın yeğeni Hüseyin Kenan dayısının zoruyla mühendis olmuş daha sonra annesinin dükkanını satıp Avrupa’ya müzik eğitimi almaya gitmiştir. Güzel keman çalan Hüseyin Kenan müzikteki yeteneğini batı dünyasına kabul ettirmiştir. Dayısının ısrarıyla çocukluğunun geçtiği şehre, İzmir’e gelir. Saip Paşa vaktiyle haylaz bir oğlan diye bildiği Hüseyin Kenan’la şimdi övünmekte, ziyafetler düzenleyerek bu ünlü besteciye yakınlığını göstermekten zevk duymaktadır. Bütün bu kalabalıktan ve şatafattan sıkılan Hüseyin Kenan Bozkaya’ya giderek dinlenmek ister. Bozkaya’da küçük “kınalı yapıncakla tanışır�?. Lamia’ya hafif çilli yüzünden dolayı Hüseyin Kenan kınalı yapıncak ismini takmıştır. Hüseyin Kenan evli bir kadın olan Nimet Hanıma kur yapmaktadır. Burası küçük bir kasaba olduğu için dedikodulardan kurtulmak için de Lamia’ya yakınlık gösterir gibi görünmektedir.

Hüseyin Kenan yaz bitince İstanbul’a döner. Niyeti Prenses Cavidan’la evlenmektir. Hüseyin Kenan prensesin Mısır’a gittiği sırada tekrar İzmir’e döner. Orada Lamia ile aralarında yakınlaşma başlar ve Lamia’ya sahip olur. Daha sonra Lamia ile evlenmek istediğini söyler. Fakat Lamia, bunu vazife icabı yaptığını düşünerek evlenme teklifini kabul etmez. Lamia hamileliğini üç ay sonra öğrenir ve intihar etmek ister. İntihardan kurtarılır, Kütahya’ya akrabasının yanına gönderilir. Lamia kızı Mekrube’yi orada doğurur. Hayli maceralı geçen günlerden sonra birisiyle evlenir. Bu sırada kocasının yeğeni Doktor Vedat Kütahya’ya gelir. Lamia Hüseyin Kenan’ın Prenses ile evlendiğini Doktor Vedat’tan duyar. Lamia kocasından ayrılır. Vedat onunla evlenmek istese de reddeder. Kızıyla İstanbul’a gelir. Kısa bir süre sonra Vedat da İstanbul’a gelir.
Bir gün Vedat’ın muayenesinde Hüseyin Kenan’la Lamia karşılaşır. Hüseyin Kenan Lamia’yı sevdiğini geç fark etmiş evlilik hayatında muylu olmamıştır. Vedat’ın Lamia ile evleneceğini duyan Hüseyin Kenan intihar eder ve Lamia’ya kavuşamaz…

3. KiTABIN ANA FiKRi :
Yanlış yer ve zamanda yaşanmış bir aşkın, verdiği acıları gözönüne seriyor.

4. KiTAPTAKi OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEGERLENDiRiLMESi :
Saip Paşa: İzmir’in belediye başkanlığını yapmış tanınmış biridir.
Hüseyin Kenan: Genç, yakışıklı bir müzisyendir.
Lamia: Genç ve güzel bir kızdır.

5. KiTAP HAKKINDAKI ŞAHSi GöRüŞLER :
Kitap akıcı bir üslupla yazılmış okuması zevk veren bir kitap, aynı zamanda bize bir hayat dersi vermesi açısından, işlenen konu, iyi bir örnek teşkil ediyor.

6. KiTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BiLGi :
a)Hayatı, edebi kişiliği ve eserleri: Doktor Nuri Bey’ in oğludur. İstanbul’da doğdu. İzmir’de Fransız mektebinde okuduktan sonra yüksek tahsilini Edebiyat Fakültesinde yaptı. Bir süre öğretmenlik, müdürlük, baş müfettişlik yaptı. Bu sonuncu görevde çok uzun süre çalışmıştır. Milletvekili olarak birkaç kere TBMM’ye girdi. UNESCO başta olmak üzere çeşitli siyaset ve kültürle ilgili delegeliklerle memleketi temsil etti. Çok genç yaşta edebiyat hayata atıldı. Gazetecilik, mizah yazarlığı yaptı. Darülbedayi’nin ilk kurulduğu yıllardaki telif ve adaptasyonlarıyla dikkati çekti. Tiyatro aslında onun hayatında önemli bir rol almıştır. Hikaye, roman, makale, hatıra, piyes ve skeç olarak pek çok eser bıraktı. Üslubu duru ve temiz, eserleri çok duyguludur.
a.) Eserleri:Harabelerin Çiçeği (1918), Çalıkuşu (1922), Dudaktan kalbe (1923), Damga (1924), Akşam Güneşi (1926), Bir Kadın Düşmanı (1927) eserlerinden bazılarıdır.
b.) Yaşadığı Dönem ve Çağ: Reşat Nuri Güntekin 1892 ve 1956 yılları arasında yaşamıştır.
c.) Çağdışı olan yazarlarla birleştiği yada ayrıldığı noktalar ve özellikleri : Reşat Nuri Güntekin Anadolu’nun çeşitli bölgeleri ve insanlarını gerçekçi bir gözle anlatmıştır. Konuşma diliyle yapmacıksız bir üslûpla yazması, eserlerinin geniş halk toplulukları tarafından okunmasına imkan vermiştir.
d.) Başka yazarlara etkisi yada başka yazarlardan etkilenmesi: Reşat Nuri Güntekin başka yazarlarda ne bir etki bırakmış ne de onlardan etkilenmiştir.
f.) Yazarın genellikle işlediği konular: Reşat Nuri Güntekin sosyal ve duygusal konular işlemiştir.

HAZIRLAYANIN :

İMZASI :
ADI VE SOYADI : Ömer
APOLET NUMARASI : 4702
KISMI : 90
TARİH : 22.03.2002

TÜRK DİLİ VE KOMPOZİSYON-l DERSİ
KİTAP ÖZET FORMU

KiTABIN ADI BAY ALKOLSÜZ ZAMANLAR
KiTABIN YAZARI HALİT ÇAPIN
YAY. EVi VE AD. MİLLİYET YAYINLARI
BASIM YILI 1984

1. KİTABIN KONUSU :
Bu kitapta yazar alkolik olduğu zamanları ve bir genç kızın uyuşturucu batağına düşüşünü anlatıyor.bunların haricinde kitapta anlatılan değişik konular yer almaktadır.

2. KİTABIN ÖZETİ :
Syazar alkolün etkisiyle iyice kendisini kaybetmiştir. Karısı çocuğunu alıp onu terkeder. Artık alkolik olan yazar kardeşi tarafından hastahaneye kaldırılır.. Burada bir süre tedavi gördükten sonra iyileşir fakat ailesini kaybetmiştir.bu sırada Milliyet gazetesinden teklif alır. Bu aldığı teklifi kabul eder. Böylece Milliyet gazetesinde yazmaya başlar. Kendine ayrılan köşede alkoliklere ve uyuşturucu bağımlılarına seslenir. Bu sırada uyuşturucu bağımlısı olan bir genç kızla röpörtaj yapmaya başlar. Genç kız uyuşturucunun zararının bilincine varmış ama tüm tedavilere rağmen bırakmamıştır. Daha sonra kızın ortadan kaybolması ile onunla olan ropörtajlar da sona erer. Yazarın bu yazıları okuyucuların çok ilgisini çeker ve birçok katılım olur.

3. KiTABIN ANA FiKRi :
Bir insanın bir maddeye olan bağımlılığının onu insan olmaktan çıkardığı anlatılıyor.

4. KiTAPTAKi OLAYLARIN VE ŞAHISLARIN DEGERLENDiRiLMESi :
Halit Çapın: Alkoliktir fakat bundan kurtulmuştur.

5. KiTAP HAKKINDAKI ŞAHSi GöRüŞLER :
İçeriği bakımından okuyucuya bir çok ders veren olaylar olduğu için başarılı bir çalışma, yazarın dili sade ve akıcı yazıları kitabı okurken insanı zorlamıyor.

6. KiTABIN YAZARI HAKKINDA KISA BiLGi :

HALİT ÇAPIN: 1936 yılında Çanakkale’de doğdu.gazetecilik yüksek okulunu bitirdi(1957). Gazeteciliğe öğrencilik yıllarında Tercüman’da muhabir olarak başladı(1956). Milliyet’te, Yeni Ortam’da, birkaç yıl ara verdikten sonra yine Milliyette çalıştı, 1986’ da Güneş’e geçti. Kendine özgü yazdığı röportaj ve dizi röportajlarıyla tanındı. Çeşitli gazetecilik kuruluşlarından 14 ödül kazandı. Bay alkolsüzü Takdimimdir(1982) ve Bay Alkolsüz Zamanlar(1985) ve Benim Akşam Sefalarım(1990) adlı üç kitabı vardır.

Dudaktan Kalbe yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“Dudaktan Kalbe” için 2 Yorum

  1. ilknur dedi ki:

    Reşat Nuri Gültekin’in unutulmayan klasiklerinden birisidir dudaktan kalbe.Her okunduğunda ayrı bir zek verir.Hatta dizisi bile yapıldı son zamanda galiba?

  2. eda dedi ki:

    reşet nuri güntekin her zamanki gibi muhteşem bir eser yaratmış bu kitabı okuyanları kitabına hayran bırakmış akıcı we duygusal bir eser olan dudaktan kalbe dizi olarakta karşımızda herşeyiyle muhteşem bir eser reşat nyri güntekine tebrikler:)

Dudaktan Kalbe Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.