DTP yönetiminden seçim değerlendirmesiDTP yönetiminden seçim değerlendirmesi

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Merkez Yürütme Kurulu’ndan yapılan açıklamada, partinin seçimde grup kuracak kadar milletvekili çıkarmasına rağmen beklenilen düzeyde bir sonuca ulaşılamadığı, bunun dışardan kaynaklanan nedenleri kadar, kendilerinden kaynaklanan nedenlerinin de bulunduğu ifade edildi.Yazılı açıklamada, DTP Merkez Yürütme Kurulu’nun dün genel merkezde toplanarak, seçim sürecini değerlendirdiği ifade edildi. Açıklamada, ”AKP’nin oyunu artırmasındaki temel faktörün, alternatifsiz bırakılan halkın istikrar arayışı olduğu” görüşü dile getirildi.Açıklamada, ”Halk, AKP’nin sergilediği değişimden yana söylem ve görüntüsüne prim vermiştir. Bu anlamıyla, AKP, seçim sonuçlarını iyi okumalı, halkın demokratik değişim yönünde talep ve beklentilerine karşılık verecek bir sorumluluk yüklendiğini göstermelidir” denildi.Partinin aldığı sonuçların da değerlendirildiği açıklamada, özetle şu görüşlere verildi:”DTP olarak seçimden daha yüksek beklentilerimiz olmakla birlikte, Mecliste grup kuracak sayıda milletvekili çıkarmamız çok önemli ve Türkiye için büyük bir kazanımdır. Bir grup kuracak sayıda milletvekili çıkarmamıza rağmen beklediğimiz düzeyde bir sonuca ulaşamamamızın dışımızdan kaynaklanan nedenleri kadar, kendimizden kaynaklanan nedenleri de vardır ve bunlarla yüzleşmekten çekinmeyeceğiz.Daha fazla…Temsilde adaletin önünde büyük engel oluşturan antidemokratik seçim barajı nedeniyle bağımsız adaylarla seçime girdiğimiz bilinmektedir. Bu durum, daha az milletvekili kazanmamıza yol açsa da artık barajın anlamsızlaştığı ortaya çıkmıştır.Bağımsız adaylarla seçime girmenin dezavantajlarının yanı sıra başta Hakkari olmak üzere kimi illerde aday sayısına ilişkin isabetli karar alamadığımız ortaya çıkmıştır.Parti bileşenlerinin ve tüm kurumlarımızın kolektif bir biçimde harekete geçmekte yetersiz kalması verimin düşmesine yol açmış ve parçalı bir görüntü yaratmıştır. Seçim sürecinde güçlü bir propaganda ile ortaya çıkmamamız bir boşluk yaratmıştır.”DTP’nin yeni dönemde barış, demokrasi, her alanda değişim ve özgürlüklerin teminatı olacağı belirtilen açıklamada, ”Dar polemiklerle değil sorunların özüyle uğraşacağız” denildi.

Kaynak : AA

DTP yönetiminden seçim değerlendirmesi yazısına ait etiketler : , , ,
DTP yönetiminden seçim değerlendirmesi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

DTP yönetiminden seçim değerlendirmesi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.