Dönere Yoğun İlgiDönere Yoğun İlgi

Dönere Yoğun İlgi

Türkiye’nin milli fast food’u döner şimdi de Ortadoğu’yu sardı. Öyle ki dünyanın en büyük dönerini ne Türk ustalar yaptı, ne Türkiye’de yapıldı ne de Türkler’in en yoğun olduğu Avrupa’da. Milyonlarca Türk’ün yaşadığı Almanya, İngiltere, Fransa, Avusturya gibi Avrupa ülkelerinde hemen hemen her cadde üzerinde döner ve kebap dükkanlarına rastlanırken, rekoru Araplar’ın kırması dikkat çekti. Birleşik Arap Emirlikleri’nin en büyük ikinci bölgesi olan Dubai’deki Doner Restaurant adlı işletme dünyanın en büyük dönerini yaptı. Dün düzenlenen resmi törenle Guiness Rekorlar Kitabı’na giren Doner Restaurant adlı dükkanda hazırlanan Türk dönerinin ağırlığı neredeyse yarım ton. 468 kilogramlık etten yapılarak rekor kıran döneri 15 Dubaili yemek ustası hazırladı.

3 BİN KİŞİYE DAĞITILDI

2.5 insan boyunda olan dönerin eni 60 santimetre. 295 santim yüksekliğindeki dönerin dünyanın en büyük döneri olduğunu söyleyen Guinness Rekorlar Kitabı Birleşik Arap Emirlikleri Temsilcisi Tarika Vara, rekoru belirten resmi belgeyi dükkan sahibi Rana Abdullah’a teslim etti. Abdullah, rekor kıran döneri ise 3 bin kişiye dağıtacaklarını belirterek, “Bu kutsal ayda hazırladığımız, bizi onurlandıran döner, ihtiyacı olan, fakir insanlar doyacak. 3 bin kişiye dağıtıldı” diye konuştu.

Türk dönerinin kolay hazırlandığını, lezzetinin ise bölgede çok fazla beğenildiğini anlatan Rana Abdullah, “Özel baharatlarla hazırlanan döner Türk usulü servis ediliyor. 6 metre boyunda ısıtıcıyla hazırlanan dönerin hazırlanması için de 7 bin wattlık elektrik kullanıldı. (Sabah)

Dönere Yoğun İlgi yazısına ait etiketler :
Dönere Yoğun İlgi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Dönere Yoğun İlgi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.