Dolara Yılbaşı SürpriziDolara Yılbaşı Sürprizi

Merkez Bankası, Dolar satarak piyasaya doğrudan müdahalede bulundu. Merkez Bankası, bundan böyle ihale saati öncesinde dövize doğrudan müdahale edilen günlerde de ihale düzenlenmeye devam edileceğini açıkladı.

Merkez Bankası’nın saat 13.10’daki müdahalesiyle dolar/TL 1,91’den 1,8510’a kadar geriledi. Bir başka deyişle kurda 6 kuruşluk hareket yaşandı. Ancak kur daha sonra yeniden 1,88’e çıktı.

‘EN AZ 1.5 MİLYAR Dolar SATTI’

İşlemciler, Merkez Bankası’nın piyasaya müdahaleyle sattığı döviz miktarının 1.5 milyar Dolar civarında olduğunu belirtiyor. Merkez Bankası döviz satış ihalesi yoluyla da 750 milyon dolarlık satış yaptı. Toplamda piyasaya 2.2 milyar dolarlık satış yapılmış oldu.

DÜN REKOR KIRMIŞTI

Dolar gün içinde 1,9185’e kadar yükselmişti. Dolar dün 1,9230 TL ile tüm zamanların rekorunu kırmıştı.

MÜDAHALE YAPARKEN AÇIKLAMA GELDİ

Merkez Bankası, döviz piyasasında satış yönünde doğrudan müdahale ederken bir açıklama yaptı.

Yapılan yazılı açıklamada, döviz satım ihalelerine ilişkin 4 Ağustos 2011 tarihinde yapılan basın duyurusu ekinde yer alan Döviz Satım İhale Esasları çerçevesinde ihale saati öncesinde Merkez Bankası’nca dövize doğrudan müdahale edilen günlerde ihale düzenlenmeyeceğinin belirtildiği hatırlatılarak, “22 Aralık 2011 tarihli Para Politikası Kurulu toplantısını takiben 26 Aralık 2011 tarihinde yapılan basın duyurusu ile uygulanmaya başlanan strateji doğrultusunda bundan böyle ihale saati öncesinde Merkez Bankası’nca dövize doğrudan müdahale edilen günlerde de ihale düzenlenmeye devam edilecektir” denildi.

Açıklamada TCMB’nin 5 Ağustos 2011’den itibaren gerek gördüğü günlerde döviz satım ihaleleri yoluyla piyasaya döviz likiditesi sağlanmaya başladığı da ifade edildi.

Dolara Yılbaşı Sürprizi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Dolara Yılbaşı Sürprizi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.