Destan Nedir?Destan Nedir?

Destan (efsane), milletlerin hayatında büyük yankılar uyandırmış (savaş, göç, istilâ gibi) tarihî olayların (yangın, salgın hastalık, sel, deprem gibi) toplumsal ve doğal olayların çağdan çağa aktarılmış, aktarılırken de hayal unsurlarıyla oluşmuş, süslenmiş, değiştirilmiş manzum söylenceleridir. Destanlar, Araplar’da “esatir”, Batı’da “mythose” olarak adlandırılır. Destanlar ikiye ayrılır; Yapay ve Doğal Destanlar. Yapay Destanlar yazarı belli olan bir destan türü iken, Doğal Destanlar anonimdir, yani yazarı belli değildir. Destanlar İslamiyet öncesi Türk Edebiyatı katagorisine aittirler.

Destanlar 3 safhadan oluşur:

Halkın benliğinde iz bırakan olaylar ve bunda oynayan kahraman,
Olayın ağızdan ağıza geçmesi,
Yazıya daha sonradan geçirilmesi.
Milletlerin toplumu derinden etkileyen, tarihi önem arz eden önemli olaylarını (doğal afetler, savaşlar, göç, yangın vb.) konu edinirler. Çoğu kez manzum olurlar. Tarih, etnografya, folklor gibi bilimler destanlarki bilgilerden yararlanır.

Türk destanları, kâinatın, insanın, kadının ve erkeğin yaradılışı; Türk milletinin doğuşu, çeşitli Türk devletlerinin kuruluş gelişme, çöküşleri, zafer ve yenilgileri gibi konularla beraber pek çok sebep açıklayıcı efsaneyi de içinde barındırır. Bütün dünya edebiyatlarında olduğu gibi Türk edebiyatının da ilk örnekleri destanlardır.

Destan Nedir? yazısına ait etiketler : , , , ,
Destan Nedir? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“Destan Nedir?” için 10 Yorum

 1. cansu dedi ki:

  güzel bir sonuç, beğendim ve ödevimi çok çabuk bulabildim.AFERİN, AFERİN

 2. selin dedi ki:

  ya erzincan çok soğuk ama okullar datatıl olmasın hvalar sınsın istiyoruz bizim okul.ne zmana düzelcek düzelirse çok seviniriz.kib

 3. nese dedi ki:

  güzelde aradığım ödevi bulamadım

 4. sanane dedi ki:

  iii yanı ne dim arkadasın odewini yaptım ei olduuu:d

 5. ayça dedi ki:

  sitenize biraz daha bilgi veriinn lütfenn

Destan Nedir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.