Destan Nedir?Destan Nedir?

Destan (efsane), milletlerin hayatında büyük yankılar uyandırmış (savaş, göç, istilâ gibi) tarihî olayların (yangın, salgın hastalık, sel, deprem gibi) toplumsal ve doğal olayların çağdan çağa aktarılmış, aktarılırken de hayal unsurlarıyla oluşmuş, süslenmiş, değiştirilmiş manzum söylenceleridir. Destanlar, Araplar’da “esatir”, Batı’da “mythose” olarak adlandırılır. Destanlar ikiye ayrılır; Yapay ve Doğal Destanlar. Yapay Destanlar yazarı belli olan bir destan türü iken, Doğal Destanlar anonimdir, yani yazarı belli değildir. Destanlar İslamiyet öncesi Türk Edebiyatı katagorisine aittirler.

Destanlar 3 safhadan oluşur:

Halkın benliğinde iz bırakan olaylar ve bunda oynayan kahraman,
Olayın ağızdan ağıza geçmesi,
Yazıya daha sonradan geçirilmesi.
Milletlerin toplumu derinden etkileyen, tarihi önem arz eden önemli olaylarını (doğal afetler, savaşlar, göç, yangın vb.) konu edinirler. Çoğu kez manzum olurlar. Tarih, etnografya, folklor gibi bilimler destanlarki bilgilerden yararlanır.

Türk destanları, kâinatın, insanın, kadının ve erkeğin yaradılışı; Türk milletinin doğuşu, çeşitli Türk devletlerinin kuruluş gelişme, çöküşleri, zafer ve yenilgileri gibi konularla beraber pek çok sebep açıklayıcı efsaneyi de içinde barındırır. Bütün dünya edebiyatlarında olduğu gibi Türk edebiyatının da ilk örnekleri destanlardır.

Destan Nedir? yazısına ait etiketler : , , , ,
Destan Nedir? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“Destan Nedir?” için 10 Yorum

 1. cenk___cezaaa dedi ki:

  çok güzel bir dahada bilgilerinizi verirseniz çok sevinirim kib

 2. cenk___cezaaa dedi ki:

  çok güzel bir site yaaaaa

 3. sevgi dedi ki:

  gerçekten manyak olmus yazan kisinin elleri dert görmesin tesekkürler vs vs

 4. bilmem dedi ki:

  güzel olmuş olmasına da ben ödevimi yapamadım.yok yok yok

 5. kübra dedi ki:

  çok güzel ödevimi çabucak yaptım

Destan Nedir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.