Çoklu Zeka Kuramı…Çoklu Zeka Kuramı…

Değerli arkadaşlarım…

Sizlere değinmeden geçemeyeceğim bir yazı var.ben bunu sizlerle paylaşmak istedim..;)

Yeni doğmuş bir bebeğin beyni 350 g’dır.Yerişkin bir insanın beyni ise 1000-1350 g arasındadır.Sinir hücreleri(nöronlar) uyarılma ve alınan uyarıcıyı iletebilme özelliğine sahiptir.Her nöron , dentritler aracılığı ile komşu nöronlardan gelen iletileri alır.çeşitli uyarılara tepki verirken dentrit bağları artar ve genişler.bu bağpların artması ve genişlemesinden dolayı beyin büyür ve beynin ağırlığı artar.zengin çevresel uyarılar,çocuğun aktif yaşantısı ve zihinsel çabası dentritlerin dallanmasını hızlandırıböylece zeka gelişir.
Şimdi zeka alanları ve bu alanlara sahip öğrencilerin genel özelliklerine bir göz atalım:

1.SÖZEL-DİLSEL ZEKA:Kelime oyunlarını sever.Hitabeti iyidir,ikna edici bir konuşması vardır.Kitaplarla iç içedir.Yazmaktan hoşlanır.İyi bir kelime dağarcığı vardır.İsimleri,yerleri ve tarihleri iyi ezberler.Konuşmayı sever ve espirili bir yapıya sahiptir.

2.MANTIKSAL-MATEMATİKSEL ZEKA:Fen dersinden ve matematikten hoşlanır.problem çözmeyi,mantık yürütmeyi sever.Zihinden hesap yapabilir.Soru sormayı sever.Mantık bulmacalarını sever.Makinelere karşı meraklıdır.Deney yapmaktan hoşlanır.Soyut düşünür.

3.SOSYAL ZEKA:Sosyal ilişki kurmaktan hoşlanır.Doğal bir lider olarak görünür.Başkalarının beklentilerini fark eder.Sosyal etkinliklerin düzenleyicisidir.Bir şeyler anlatmaktan hoşlanır.Arkdaşlık için aranan bir insandır.Başkalarının bakış açısıyla bakabilir.

4.İÇSEL ZEKA:Öz saygısı yüksektir.Sezgileriyle hareket eder.Bağımsızlık duygusu güçlüdür.Gerçekçi hedefler oluşturur.Kendini iyi motive eder.Bireysel çalışmayı tercih eder.Hissettiklerini doğru şekilde ifade eder.Hatalarından ve başarılarından çıkarım yapabilir.

Neden bunları yazdığımı düşünürseniz buyrun bu yazıyı okuyun ve bu yaıdan bir mantık çıkarın.Acaba bu özelliklerden bir bende varmı diye!!!!

Çoklu Zeka Kuramı… yazısına ait etiketler : , , ,
Çoklu Zeka Kuramı… yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Çoklu Zeka Kuramı… Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.