Çocuklarla nasıl kaliteli zaman geçirilir?Çocuklarla nasıl kaliteli zaman geçirilir?

Çocuklarla nasıl kaliteli zaman geçirilir?

Çalışan annelerin en büyük derdi, çocuğuyla ‘kaliteli zaman’ geçirememek. Evdeki sınırlı zamanı da mutfakta geçirdiğimiz düşünülürse, çocuğa pek zaman kalmıyor. Aslında çözüm çok basit: Mutfağa birlikte girmek.

Günümüzde anne olmak, hele de çalışıyorsanız gerçekten zor. Çalışan bir anneyseniz ve şayet bir yardımcınız da yoksa eve gittiğinizde ilk yaptığınız şey ne oluyor? Mutfağa girip akşam yemeğini hazırlamak, değil mi?

İşten çıkıp da eve gelene kadar geçen süre içinde hatta sabahtan itibaren ‘akşama ne pişirsem?’ sorusu pek çok anne gibi benim de bütün gün kafamı meşgul ediyor. En zoru da bir karar vermek… Hem pratik hem besleyici olmalı, sağlıklı bir pişirme yöntemi kullanmalı, hem eşiniz hem de çocuğunuzun severek yiyeceği lezzetli bir yemek olmalı… Bir karar verdiniz ve o yemeği yapmaya koyuldunuz diyelim, bu arada çocuğunuz ne yapıyor peki?

Genelde anneler televizyonu bir kurtarıcı gibi görüyor ve ‘Hadi kızım sen biraz çizgi film izle, ben de yemeği yapıp hemen yanına geliyorum’ diyor. Doğrusu, bunu ben de ara sıra yapıyordum. Ama hiç de içime sinmiyordu. En kötüsü de, mutfaktan bir savaştan çıkmış gibi salona koştuğumda, bazen çok geç kalmış oluyordum. Çünkü minik kızım, televizyon karşısmda koltukta uyuyakalmış oluyordu. Hem de aç acına… Düşünsenize bir anne için bundan daha feci ne olabilir? özene bezene yaptığınız yemeği yiyememiş olmasına mı, yoksa birlikte vakit geçiremediğinize mi yanarsınız…

Bu uyarıları dikkate alın

  • Eğer çok titiz, sabırsız ve çabuk sinirlenen bir anneyseniz, çocukla mutfağa girmek hüsranla sonuçlanabilir. En iyisi siz hiç denemeyin.
  • Çocuğunuzla birlikte yemek yapmaya kalktığınızda, mutfakta geçireceğiniz sürenin iki katı artacağını bilin.
  • Az zamanınız varsa, ona yine mutfakta oyalanacağı farklı bir iş verip siz de yemeğe odaklanabilirsiniz.
  • Mutfağın dağılacağından emin olabilirsiniz. Mümkünse siz de çocuğunuz da önlük giyin.
  • Mutfaktaki tehlikelere karşı önlem almayı unutmayın. Eline kesici aletler vermeyin ve ocaktan, fırından uzak tutun.

Çocuklarla nasıl kaliteli zaman geçirilir? yazısına ait etiketler :
Çocuklarla nasıl kaliteli zaman geçirilir? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Çocuklarla nasıl kaliteli zaman geçirilir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.