Çocuklarınıza bol bol balık yedirinÇocuklarınıza bol bol balık yedirin

Çocuklarınıza bol bol balık yedirin

Uzmanlar, av yasağının sona ermesiyle tezgahlarda bol ve ucuz olarak yer alan balığın bebeklikten itibaren gelişime çok önemli katkıda bulunan önemli bir besin kaynağı olduğu konusunda uyarıyor.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yakup Arslan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1 Eylülde av yasağının sona ermesiyle denize açılan balıkçıların bol miktarda avlanmasının çok iyi bir besin kaynağı olan balığı ucuzlattığını söyledi.

Balıkta bolca bulunan protein, D vitamini, fosfor ve kalsiyum gibi vücut için gerekli maddeleri bütün yaş gruplarının alınması gerektiğini ifade eden Prof. Dr. Arslan, ”Balık özellikle protein ve Omega 3 yağları yönünden çok zengindir. Bunlar, çocuklarda hızlı olan beyin ve göz gelişiminde çok önemli olumlu etki yapar” dedi.

Yetişkin ve çocukların haftada en az iki kez balık yemesini önerdiklerini kaydeden  Arslan, şunları söyledi:

”Sindirimi kolay olduğu için 7’nci aydan itibaren bebeklere balık haşlanarak ya da püre halinde yedirilebilir. Bebek çiğnemeye alıştıktan sonra bu tür gıdaları masada yiyebilir. Balık çok nadiren alerji yapan bir besindir. O nedenle taze balık güvenle tüketilebilir.”

Prof. Dr. Arslan, beslenme alışkanlıklarına bebeklik çağından itibaren dikkat edilmesinin önemine değinerek, ”Özellikle bebeklikte ve çocukluk çağlarında aşırı yağlı, katı yağları çok kullanarak beslenen, bol kalori alan kişiler, ilerleyen yaşlarında kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok hastalığa yakalanabiliyor. O nedenle küçük yaştan itibaren beslenme alışkanlıklarımıza dikkat etmeli, sağlıklı bir besin olan balığı soframızdan eksik etmemeliyiz” diye konuştu.

-”BESLENME ÇANTASINA BALIKLI SANDVİÇ KOYUN”-

Çocukların beslenme çantasına haftada iki kez sandviç ekmeği içinde balık konulabileceğini ifade eden Arslan, ”Balık, özellikle okul çağlarında fosfor ve mineral açısından zengin olduğu için kemik gelişimine de katkı sağlar” dedi.

Prof. Dr. Arslan, her şeyin fazlasının ve yanlış tüketilmesinin sağlığı olumsuz etkilediği gibi balığın da tüketiminde aşırıya kaçılmaması gerektiğine dikkati çekerek, ”Kararında tüketmek önemli. Ayrıca balık, yağda kızartma yerine buğulama, fırında ızgara şeklinde tüketilmeli ve böylece faydaları artırılmalı” diye konuştu.

AA

Çocuklarınıza bol bol balık yedirin yazısına ait etiketler :
Çocuklarınıza bol bol balık yedirin yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Çocuklarınıza bol bol balık yedirin Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.