Çocuklardaki çarpıntıya dikkat!Çocuklardaki çarpıntıya dikkat!

Çocuklardaki çarpıntıya dikkat!

Çocuklarda sıklıkla görülen çarpıntının tehlikeli olduğunu belirten uzmanlar, nabız sayısının dakikada 150’yi geçmesi durumunda tedbir alınması gerektiğini kaydediyor.

Çocuk Kardiyolojisi Uzmanı Doç. Dr. Mustafa Kösecik, çocuklarda herhangi bir hareketlilik yokken, nabız sayısının dakikada 150’yi geçmesi halinde ailelerin tedbir alması gerektiğini ifade etti. Doç. Dr. Kösecik, yüksek ateşin de çarpıntı yapabileceğini hatırlattı.

Doç. Dr. Kösecik, çocuklar için şu tavsiyelerde bulundu: “Çarpıntı durumunda çocuğun derin nefes alması çok önemlidir. Çocuğu öksürtmeye, hatta kusturmaya çalışmak lazım.

Soğuk ve buzlu su ile yüzünü yıkamalı, daha küçük çocuklarda ise havluya buz sararak yüze masaj yapmak gerekir.” Dr. Kösecik, tüm bunları yaptıktan sonra çarpıntının geçmemesi durumunda mutlaka doktora başvurmak gerektiğini sözlerine ekledi.

Zaman

 

Çocuklardaki çarpıntıya dikkat! yazısına ait etiketler :
Çocuklardaki çarpıntıya dikkat! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Çocuklardaki çarpıntıya dikkat! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.