Çocuğu şişman yapan etkenlerÇocuğu şişman yapan etkenler

Çocuğu şişman yapan etkenler

Çocuklarda obezite sıklığı gittikçe artmaktadır. Bu konuda etken olarak birçok şey sıralanabilir. En önemlisi de aile içinde edinilen beslenme alışkanlıklarıdır.

Hisar İntercontinantel Hospital Beslenme ve Diyet Uzmanı Elif Yıldırım Karacanoğlu; anne, baba ve kardeşlerin çocuklar için en iyi model olduğunu belirtiyor. Yemek yeme alışkanlıklarının aile içinde kazanıldığını dile getiren Karacanoğlu, çocuklarda anne ve babasının sevdiği besinlere karşı istek oluşurken, sevmediklerine de tepki gösteriyorlar. Bu nedenle ebeveynin beslenme davranışları çok önemlidir. Bir yandan dengeli beslenmeye çalışırken, bir yandan da mutlu bir aile sofrası kurmak, birlikte yemek yemeyi atlamamanın büyük önem taşıdığını belirtiyor.

 Anne baba için çocuğun çok yemek yemesi her zaman en önemli ölçüt olmuştur. Ancak bir çocuk her dönem farklı miktarlarda yemek yer. Çünkü her dönem farklı büyüme hızı gösterirler.

Çocuklarda şişmanlığa neden olan etkenler; 

  • Hormonal bozukluklar, kilo alımına neden olabilir. Ancak çok nadir olarak rastlanır.
  • Kalıtım, çocuklarda şişmanlığın önemli bir sebebidir.  Ailesinde şişman olan çocuklar, aile içinde şişman olmayanlara göre 3 kat daha fazla şişmanlık riski taşımaktadır.
  • Bebeklik döneminde anne sütü alan çocuklarda şişmanlık, mama ile beslenenlere göre daha az görülmektedir.
  • Aile içinde olumsuz ilişkiler, arkadaş edinememe, bilgisayar başında fazla zaman geçirme, psikolojik etmenler şişmanlığın oluşumuna zemin hazırlamaktadır.
  • Çocuğun yaşam biçimi, oyun oynaması, spor yapması, kilo alımını etkileyen faktörlerdendir.
  • Kötü beslenme, çocuğun şekerli içecekler, meyve suları tüketmesi, sürekli atıştırması, fast food tüketimi kilo alımını hızlandıracaktır.  

Çocuğu şişman yapan etkenler yazısına ait etiketler :
Çocuğu şişman yapan etkenler yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Çocuğu şişman yapan etkenler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.