Clinton Türklerin sorularını yanıtladı…Clinton Türklerin sorularını yanıtladı…

Clinton Türklerin sorularını yanıtladı...

Resmi bir ziyaret için Türkiye’de bulunan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, hem Şirin Payzın’ın hem de aralarında öğrenci, akademisyen, işkadını ve sivil toplum kuruluşu üyelerinin yer aldığı katılımcıların sorularını yanıtladı. Clinton’a ağırlıklı olarak Türk-Amerikan ilişkileri ve ifade özgürlüğüne ilişkin sıkıntılar soru olarak yöneltildi.

Clinton, çok sayıda gazetecinin tutuklanması ve internet üzerindeki kısıtlamalarla ilgili bir soru üzerine, “Türkiye güçlü bir ülke. Gözaltılar ve bu tip adımlar gerekli değil. Türkiye bunu yapmak zorunda değil. Her fikri dinleyebilirler” yanıtını verdi.

Türk hükümetinde görevli olsa ifade ve internet özgürlüğünden yana bir tavır takınacağını anlatan Clinton, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile yapacağı görüşmede bu konuyu da gündeme getireceğini söyledi.

ASIL GÖREV HALKA DÜŞÜYOR

Clinton, “Bu konuyu daha önce de konuşmuştuk. Yine konuşacağım. Ama ben iki günlük ziyaretimin ardından gideceğim. Burada asıl görev size düşüyor. Yetkililerin karşısına çıkması gereken insanlar sizlersiniz” diye konuştu.

Yaklaşık bir saat süren program, Clinton’ın gecikmesi nedeniyle yarım saat geç başladı. Taksim’de bir restoranda çekilen ve canlı yayınlanan programa çeşitli üniversite, sivil toplum örgütlerinden gelenler ile genç kadın ve erkek iş insanları da sorularıyla katıldı. Programda ayrıca internet üzerinden yöneltilen sorular da Clinton’a soruldu.

İnternetten soru gönderen bir izleyici, 13 askerin şehit olduğu terör saldırısının ardından Türk ordusunun olası bir sınır ötesi operasyon düzenlemesi halinde ABD’nin tavrına ilişkin bir soru yöneltti.

TERÖRLE MÜCADELEYİ DESTEKLİYORUZ

Clinton, “Biz Türk ordusunun PKK teröristleriyle mücadelesini destekledik. Desteklemeye de devam edeceğiz. Destek için Türk hükümetiyle her zaman görüşmeye devam edeceğiz” yanıtını verdi.

Clinton, Türkiye’nin şu anda Arap Baharı nedeniyle bir değişim sürecinden geçen Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkeleri için bir model olabileceği yönündeki görüşünü de yineledi.

Bu yorumun üzerine söz alan bir katılımcı Clinton’a Türk demokrasisinin ciddi sıkıntılar yaşadığını ve bu durumda diğer ülkelere nasıl bir model olabileceğini sordu.

Clinton da, “Hiçbir demokrasi mükemmel değildir. Bizim (ABD) kendi demokrasimizde de sorunlar var. Türkiye’de de var. Ancak Türkiye’nin nereden nereye geldiğine, geçirdiği sürece bakmak lazım. Bu açıdan model olabileceğini düşünüyoruz” dedi.(Hürriyet)

Clinton Türklerin sorularını yanıtladı… yazısına ait etiketler :
Clinton Türklerin sorularını yanıtladı… yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Clinton Türklerin sorularını yanıtladı… Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.