Cinselliği etkiliyorsa, kalbi de etkilerCinselliği etkiliyorsa, kalbi de etkiler

Cinselliği etkiliyorsa, kalbi de etkiler

Araştırmalar, özellikle 30-50 yaş arasında sertleşme sorunu yaşayan erkeklerin kalp-damar sorunu açısından risk altında olduğunu gösteriyor.

Son yıllarda yapılan tüm klinik çalışmaların cinsel sağlık ile hipertansiyon, kalp-damar hastalıkları, obezite arasındaki ilişki üzerine yoğunlaştığını belirten Hattat Klinik Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Halim Hattat, cinsel problemlerin bir kalp hastalığının ilk belirtisi olabileceğinin altını çizdi.

Prof. Hattat’a göre, özellikle kalbe göre çok daha ince ve küçük çapta olan penis damarlarında bir sorun yaşanıyor olması, ileride kalp damarlarının da mutlaka etkileneceği yönünde ilk tehlike sinyali.

“Araştırmalar, sertleşme sorunu olan bir erkeğin 5 yıl içerisinde kalp hastalığı geliştirme riskinin kat kat daha fazla olduğunu gösteriyor. 10,000 erkek hastada 1998-2005 yılları arasında yapılan takipte gösteriyor ki, ereksiyon sorunu kalp damar hastalıkları için sigara kadar önemli bir risk faktörü. Yani doktora başvurmak ileride karşılaşabileceğiniz tehlikeler için de şart2 diye konuşan Prof. Hattat, bu durumun nedenleri hakkında şu silgileri verdi:

SERTLEŞME SORUNU KALP KRİZİNİ TETİKLEYEBİLİR

“Cinselliği etkileyen her şey kalbi de etkiliyor. Yani cinsel bölgeye giden damarları etkileyecek herhangi bir sorun (diyabet, yüksek tansiyon, kolesterol problemi, plak oluşumu, sigara kullanımı, aşırı alkol tüketimi, hareketsiz bir yaşam gibi) kalbe giden damarlarda da hasar yaratıyor. Sigara- alkol tüketimi, beslenme yanlışları, aktivitesi düşük bir yaşam, aşırı ve yönetilemeyen stres, depresyon, hatta uyku sorunları hem cinsellik hem kalp için risk faktörleridir. Bel çevresi, vücut kitle endeksi ve vücut yağ yüzdelerinin ölçümleri de bizim için önemli bulgulardır. Çünkü bel çevresi kalınlığı, kilo fazlalığı denilen sağlık sorunlarında özellikle hormonlar etkilendiğinden cinsel performansı azalabilir.”

Prof. Halim Hattat, yaşam tarzında yapılacak basit değişikliklerle gerek sertleşme problemini gerekse kalp krizi geçirme riskini azaltmanın mümkün olduğunu söyledi ve araştırmalardan örnekler verdi:

SAĞLIKLI CİNSELLİK İÇİN BUNLARA DİKKAT

“Amerika’da Archives of Internal Medicine’de yayınlanan 740 erkeğin katıldığı bir araştırma herhangi bir kolesterol ilacı kullanmadan sadece yaşam tarzında yapılan değişikliklerin sertleşme sorununu tedavi ederken, beraberinde kolesterol seviyelerini de düşürdüğünü gösterdi. En iyisi bel çevrenizi kadınsanız 80 cm, erkekseniz 94 cm altında tutmaya gayret edin. Akdeniz tipi beslenme planı uygulayın. Akdeniz diyeti dediğimizde tam tahıllı ürünlerden zengin, işlenmiş rafine şekerlerden fakir, zeytinyağı gibi iyi yağları ihtiva eden, sağlıklı proteinlerin olduğu bir beslenmeden bahsediyoruz. Trans ya da hayvansal yağlardan uzak, bol sebze-meyve içeren bir beslenme planı hem kalbi hem de cinsel fonksiyonları olumlu etkiliyor. Sağlıklı bir diyetin yanında, fiziksel olarak aktif kalmak da çok önemli. Sigara-alkol tüketimi, uyku sorunları gibi diğer risk faktörlerini de unutmamak gerek. Tabi duygusal ve zihinsel sağlık da bu bütünün bir parçası.”

CİNSEL SORUNLARI DOKTORUNUZLA PAYLAŞIN

“Cinsel güç kaybı sorununuzu doktorunuza bildirmekten çekinmeyin” diyen Prof. Hattat, “Bu sorun bazen çok basit bir sebepten kaynaklanabilir. Bazen de önemli bir sağlık sorununun ilk belirtisi olabilir. Sebebin belirlenmesinde ve en uygun çözümün bulunmasında doktorunuzdan yardım istemenizde yarar vardır” önerisinde bulundu.

NTVMSNBC

Cinselliği etkiliyorsa, kalbi de etkiler yazısına ait etiketler : ,
Cinselliği etkiliyorsa, kalbi de etkiler yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Cinselliği etkiliyorsa, kalbi de etkiler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.