Cinsel yoldan bulaşan hastalıklarCinsel yoldan bulaşan hastalıklar

Cinsel yoldan bulaşan hastalıklar

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, genellikle cinsel ilişki yoluyla insandan insana bulaşan mikroorganizmaların (mikrop) neden olduğu genital yol (üreme organları) enfeksiyonlarıdır.

Cinsel yolla bulaşan hastalık nedir ?

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, genellikle cinsel ilişki yoluyla insandan insana bulaşan mikroorganizmaların (mikrop) neden olduğu genital yol (üreme organları) enfeksiyonlarıdır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların dünyada görülme sıklığı nedir ?
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, dünyanın pekçok bölgesinde büyük önemi olan bir halk sağlığı sorunudur. Sorunun gerçek boyutları birçok ülkede tam olarak bilinmemektedir. Ancak her yıl dünyada 250 milyondan fazla kişinin cinsel ilişki ile bulaşan bir hastalığa yakalandığı tahmin edilmektedir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar neden önemli halk sağlığı sorunudur ?

Sık görülmelerinin yanında, erken tanı ve tedavi uygulanmadığı takdirde bu hastalıkların neden olduğu ek bazı sağlık sorunları ile de karşılaşılmaktadır. Bu hastalıklar, cinsel eşlerden sadece birinin sağlık sonunu değildir. Korunmasız cinsel ilişki (kondom kullanmama) hastalığın sağlam eşe de bulaşmasına neden olur. Penis büyütücü. Bunun yanında, tedavisi yapılmamış cinsel yolla bulaşan bir hastalığı olan hamile kadınların, doğum öncesi veya hemen doğum sonrası dönemde bebekleri de risk altındadır.
 
Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, kan yolu ile de bulaşabilir mi?

HIV (AİDS virüsü), hepatıt B virüsü ve frengi mikrobu kanda da bulunduğundan cinsel ilişki dışında kan yolu ile de bulaşabilen hastalıklardır. Bulaşmada kontrolsüz kan kaldı, steril ( mikroplardan anrındınlmış) olmayan şırınga ve iğneler, kesici ve delici aletler de rol oynar. Damar içi uyuşturucu bağımlılarının kullandıkları şırınga ve iğneler ile bu hastalıkların bulaşma riskleri vardır.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların hangileri anneden bebeğine bulaşabilir ?

HIV enfeksiyonu, hepatıt B, sifiliz (frengi), gonore (bel soğukluğu), herpes ve klamidyoz adı verilen hastalıklar gebelik süresince veya doğum sırasında anneden bebeğine bulaşabilir.

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların en sık rastlanılan belirtileri nelerdir ?

 
o Cinsel organlardan akıntı veya cerahat gelmesi: Kadınlarda vaginada bazen normalde
bulunan akıntı fazlalaşır. Akıntı su gibi, süt gibi, san veya yeşil renkte olabilir. Bazen fena kokuludur.
o Cinsel ilişki sonrası kanama,
o İdrar yaparken yanma, sızı, sık sık az miktarda idrara çıkma
o Cinsel organ ve çevresinde kaşıntı,
o Peniste (erkek cinsel organı), vaginada (hazne ) kabarcık, yara, sığıl ve kızartı,(penis büyütücü)
o Kasık lenf bezlerinde şişlik,
o Testıslerden (haya ) bir veya ikisinde birden ağıı,

Sizde herhangi bir cinsel yolla bulaşan hastalık olduğundan kuşkulanıyor musunuz ?

Cinsel yolla bulaşan hastalıkların tanısı helam tarafından konabilir. Yukarıdaki belirtiler cinsel yolla bulaşan hastalıklara işaret edebilir.
Hekını önerisi olmadan ilaç kullanmayınız !
Cinsel yolla bulaşan hastalık belirtilerinden kuşkulandığınızda hekime başvurunuz. Cinsel eşinizin de muayene ve gerekirse tedavisini yaptırınız

Cinsel yoldan bulaşan hastalıklar yazısına ait etiketler :
Cinsel yoldan bulaşan hastalıklar yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Cinsel yoldan bulaşan hastalıklar Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.