Çayda Kdv nin Yüzde 1 e İndirilmesi TalebiÇayda Kdv nin Yüzde 1 e İndirilmesi Talebi

Rize Ticaret Borsası (RTB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, 25 Aralık Pazar günü Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yapacakları görüşmede, Kdv indiriminin Rize çaycılığı için olmazsa olmaz olduğunu ileteceğini söyledi.

Erdoğan, çayda yüzde 8 olarak uygulanan Kdv’nin üretimden tüketime kadar sektöre önemli yük getirdiğini belirterek, “Temel tüketim maddelerinde uygulanan Kdv oranı bir süre önce yüzde 1’e düşürüldü. Çay da Türk vatandaşlarının temel gıda maddelerindendir ve milli içeceğimiz haline gelmiştir. Halkımızın sabah kahvaltıdan akşam geç saatlere kadar Sudan sonra en çok tükettiği içecek çaydır” dedi.

Cari açığa Kdv’nin yüksek ya da düşük olmasının etkisi olmadığını savunan Erdoğan, “Çayın tarladan bardağa kadar hiçbir aşamasında ithal girdi kullanılmamakta, tamamen yerli hammadde ve yerli teknoloji ile üretilmektedir. Kdv indirimi, kaçak çayın da önüne geçecektir. Halkımızın tükettiği çayın tamamı ülkemizde, sağlıklı ortamda, doğal yollardan üretilerek tüketiciye sunulmaktadır” diye konuştu.

Erdoğan, çay sektöründe Kdv’nin yüzde 1’e indirilmesi amacıyla bir süre önce kentteki tüm Sivil Toplum Kuruluşu temsilcileri ile bir araya geldikleri ve ortak bir açıklama yaptıklarını anımsatarak, “Konuyla ilgili görüşlerimizi ilgili bakanlıklara, yetkili kurumlara ve Rize’deki tüm resmi ve gayri resmi kurumların genel merkezlerine gönderdik. 25 Aralık Pazar günü Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile yapacağımız görüşmede, Kdv indiriminin Rize çaycılığı için olmazsa olmaz olduğunu ileteceğim. Kdv indirimi Türk çay sektörüne çok büyük katkı sağlar” dedi. – RİZE

Çayda Kdv nin Yüzde 1 e İndirilmesi Talebi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Çayda Kdv nin Yüzde 1 e İndirilmesi Talebi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.