Cari açık 6 ayda ikiye katlandıCari açık 6 ayda ikiye katlandı

Cari açık 6 ayda ikiye katlandı

İSTANBUL – Cari açık, yılın ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 122.3 artışla 45.01 milyar dolar olurken, Haziran ayında ise beklentilere paralel 7.55 milyar dolar olarak gerçekleşti.

CNBC-e anketinde de 7.5 milyar dolarlık açık bekleniyordu.

Merkez Bankası verilerine göre, Haziran 2010’da 3.41 milyar dolar olan cari açık, Ocak-Haziran 2010’da 20.25 milyar dolar olmuştu.

Yurtdışında yerleşik kişilerin yurtiçinde yaptıkları net yatırımlar (FDI), ilk altı aylık dönemde bir önceki yılın aynı dönemine göre 2.96 milyar dolar artarak 6.19 milyar dolara yükseldi.

TCMB Başkanı Erdem Başçı 5 Ağustos’ta Haziran ayı verileri de dahil olmak üzere cari açığın ilk 6 ayda 45 milyar dolar olarak gerçekleştiğini “Kalan altı ayda 25-27.5 milyar dolarlık cari açık” beklediklerini söylemişti.

Cari açık 6 ayda ikiye katlandı yazısına ait etiketler :
Cari açık 6 ayda ikiye katlandı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Cari açık 6 ayda ikiye katlandı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.