Çalıkuşu’na Ayakta AlkışÇalıkuşu’na Ayakta Alkış

Mersin Devlet Opera ve Balesi, (MDOB) Devlet sanatçısı Merih Çimenciler’in sahneye koyduğu, 1920’li yıllarda savaşın yoksullaştırdığı Anadolu’da fedakar bir öğretmenin öyküsünü anlatan 2 perdelik ‘Çalıkuşu’ balesini sanat severlerle buluşturdu. Biletlerin günlerce önceden tükendiği temsilde, sanatseverler eseri ayakta izledi.

MDOB, Reşat Nuri Güntekin’in ‘Çalıkuşu’ romanının bale uyarlaması kültür merkezinde sahneledi. Eseri Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Vali Yardımcısı M. Suphi Olcay, MDOB Müdürü ve Sanat Yönetmeni Hasan Alptekin ile yaklaşık 700 sanatsever izledi. Geçtiğimiz yıllarda Türk Sanayici ve İşadamları Vakfı (TÜSİV) tarafından verilen ‘En Başarılı Türk Eseri’ ödülünü alan ‘Çalıkuşu’ galasının biletleri günlerce önceden satılarak kapalı gişe oynadı.

Aralarında Rahmi Bey ve Veli Dede Efendi’nin yanı sıra Türk sanat müziğinin seçkin eserlerinin de seslendirildiği eserin libretto ve koreografisini Merih Çimenciler üstlenirken, dekor ve köstüm tasarımları Alexandre Vassiiliev gerçekleştirdi. Işık tasarımını Tarı Deniz’in yaptığı ve 70’e yakın dansçının görev aldığı eserde, başlıca rollerde, Özlem Şenormanlılar, Büşra Ay, Özge Hoşer, Meltem Ayar, Ender Üçdemir, Burak Cebeci, Irakli Bkhtadze, Mahmut Akyol, Serbülent Biçer, Bleda Özlem, Özge Uzun Ösmen dönüşümlü olarak görev alıyor.

150 ayrı kostümün değiştirildiği, yaklaşık 2 saat süren temsil sonunda aralarından Vali Güzeloğlu’nun bulunduğu sanatseverler performansları ile göz dolduran MDOB balet ve balerinlerini uzun süre ayakta alkışladı. Eseri sahneye koyan Devlet Sanatçısı Merih Çimenciler, temsil nedeni ile çok duygulu olduğunu belirterek, “Mersinli seyircinin bu kadar yoğun alkışını hak ettiğimiz için çok memnunum. Gerçekten Çalıkuşu balesi çok ilgi gördü. Prömiyer, gala ve normal temsil için biletler günler öncesinden tükendi. Bu benim için çok önemli. Bütün dansçılarım çok başarılı. Bugün ayakta seyirciyi görünce Çalıkuşu balesinin burada da uzun yıllar oynayacağını düşünüyorum” dedi. Çalıkuşu Balesi 28 Ocak Cumartesi günü yeniden sahnelenecek.

Çalıkuşu’na Ayakta Alkış yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Çalıkuşu’na Ayakta Alkış Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.