Çağlayan: Türkiye Siyasi İstikrar ve Özel Sektör Yatırımlarıyla …Çağlayan: Türkiye Siyasi İstikrar ve Özel Sektör Yatırımlarıyla …

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, dünya ve Avrupa ülkelerindeki ekonomik kriz büyük kayıplar oluşturmasına rağmen Türkiye’nin, siyasi istikrar ve özel sektör yatırımlarıyla dimdik ayakta olduğunu söyledi. Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB)’nde kurulan Peker Şirketler Grubu’na ait Belenco Kuvars Yüzeyler Fabrikası’nın açılış töreninde konuşan Çağlayan, burasının dünyada en kaliteli üretim yapan en büyük Osb’lerden biri olduğunu ifade etti.

Bakan Çağlayan, “Türkiye, çok büyük bir testten geçti. Global ekonomik krizin etkileri devam ederken Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan, krizin Türkiye’ye teğet geçeceğini söyledi. Şimdi görüyoruz ki ekonomik kriz, bugün Türkiye’yi teğet bile geçmeyecek. Avrupa’nın sarsılmaz ülkelerinde kriz derinden yaşanırken Türkiye’yi dimdik ayakta tutan, özel sektör ve müteşebbistir. En önemli katman da siyasi istikrardır.” dedi. Türkiye’nin eğitim, sağlık, altyapı, ulaşım ve iletişim sektörlerinde ciddi başarılar elde ettiğini, devletin büyük yatırımlarına rağmen kamu iç ve dış borçlarının Maastricht kriterlerinden bile daha iyi, Avrupa’nın 27 ülkesinden daha pozitif bir noktada olduğunu kaydetti. Bütçe açığında Avrupa’nın 19, işsizlik rakamlarıyla 12 ülkesinden daha iyi konumda olunduğunu belirten Çağlayan, cumhuriyet tarihinin 80 yıllık döneminde uluslararası sermaye yatırımları 14,5 milyar dolarken 2003 yılından bu yana 105 milyar Dolar doğrudan yatırım yapıldığını ifade etti. Son sekiz yılda yapılan bu yatırımların yüzde 80’inin Avrupa’dan geldiğini vurgulayan belirten Çağlayan, “Bunlar Türkiye’nin kara kaşına kara gözüne değil, siyasi istikrarına geliyor. Yatırımcı, ülkenin en az 10-15 yıllık geleceğine yatırım yapar. Türkiye, geleceğiyle de dünyanın en önemli yatırım yapılan ülkelerinden biri olacaktır.” diye konuştu. Geçmişte Türkiye ekonomisine “hasta” diyenlerin, şimdi kendilerinin “yoğun bakımda” olduğunu dile getiren Bakan Zafer Çağlayan, Türkiye’nin ihracatı, büyümesi, bölgesinde huzur ve barışı temin etmedeki etkinliğiyle model ülke haline gediğini söyledi.

Hükümetlerinin 2023 yılı hedeflerine de değinen Ekonomi Bakanı, “Hedefimiz, Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi çağdaş muasır medeniyetler seviyesine gelmektir. 2023’te hedefimiz ihracatımızı 500 milyar dolara, milli gelirimizi 2 milyar dolara, kişi başına milli gelirimizi de 25 bin dolara çıkarmış, demokratik ve sivil bir anayasa sahip Türkiye’dir. Bu ülke, bu siyasi istikrarla inanıyorum ki bunu bize bahşedecektir. Türkiye’nin cari açıktan başka sıkıntısı yok. Bakanlığım tarafından didik didik edilen, ihracat yapısını izleyen modelle ve teşvik sistemiyle bu da sorun olmaktan çıkarılacak. Bu ülkenin vatandaşı olmaktan, şerefli ay Yıldızlı pasaportumuzu taşımaktan gurur duyuyoruz.” dedi.

Konuşmaların ardından kurdele kesilerek fabrika açıldı ve gezildi. Doğal taş işlemeciliği yapılacak olan ve 35 milyon euro yatırımla kurulan fabrikada, 80 kişiye istihdam imkanı sağlandı bildirildi.

Başbakan Evinden Çıktı

Çağlayan: Türkiye Siyasi İstikrar ve Özel Sektör Yatırımlarıyla … yazısına ait etiketler :
Çağlayan: Türkiye Siyasi İstikrar ve Özel Sektör Yatırımlarıyla … yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Çağlayan: Türkiye Siyasi İstikrar ve Özel Sektör Yatırımlarıyla … Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.