Bu Cep Telefonları HarikaBu Cep Telefonları Harika

Başlangıçta sadece konuşma ihtiyacımızı gidermek için tasarlanan cep telefonları zaman içerisinde saat, radyo, fotoğraf makinesi, ajanda ve cep bilgisayarı ihtiyaçlarımıza cevap vermeye başlamıştı. Artık telefonların işlevleri iyice çeşitlendi, hatta inanç dünyamıza dahi hitap eder hale geldi.

LG firmasının yeni ürettiği F7100 cep telefonu dahili pusulası, yön belirleyicisi sayesinde kıble bulma özelliği ve namaz vakitlerini verme fonksiyonu ile müslümanların hizmetinde. “Kıble Fon” adı ile piyasaya sürülen telefon, şimdilik dünyanın 500 şehrinde namaz vakitlerini verebilme özelliği taşıyor, ayrıca cep telefonunun yön belirleyicisi ile kıble tayini artık çok kolay. Sık seyahat eden insanlar için bir çok kolaylığı beraberinde getiren telefon müslüman ülkelerde pazarlanmaya başlandı bile.

Samsung Electronics şirketi tarafından geliştirilen bir diğer telefon ise dünyanın ilk konuşmayı metne çevirebilen cep telefonu olarak ifade ediliyor. Bu yeni teknoloji insanların cep telefonları ile interaktif ilişkilerini temelden değiştirecek bir adım olarak görülüyor. İlk kez, insanlar doğrudan cep telefonlarıyla konuştuklarını metne çevirebilecekler ve mesaj olarak başkalarına gönderebilecekler.

Koreli Pantech şirketinin ürettiği bir cep telefonu ise sahibinin parmak izini tanıyabilen ve parmak izi ile çalışan dünyadaki ilk cep telefonu özelliğini taşıyor. Pantech’in parmak izi tanıma teknolojisi, kullanıcısına istediği bir parmağının izini güvenlik kodu olarak belirleme imkanı sunuyor. Hem telefonunu hem de içerisindeki verileri benzersiz bir düzeyde güvence altına alabilen bu cihazda hızlı arama fonksiyonları da gerçekleştirilebiliyor. Pantech GI 100’de parmak izinin şifre dışında başka fonksiyonları da var. Kullanıcı her parmağına ayrı bir işlev yükleyebiliyor. Örneğin, parmak izleri telefon numaraları ile eşlenebiliyor; sağ işaret parmağı ‘ev’, sağ orta parmak ‘iş’, yüzük parmağı ‘anne’ gibi. Daha sonra parmak izi tarayıcıya tanıtıldığında denk düşen numara aranıyor. Kullanıcı isterse mesaj kutusunu parmak izi tanıtımı ile kilitleyebiliyor.

Bu Cep Telefonları Harika yazısına ait etiketler : , , , ,
Bu Cep Telefonları Harika yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Bu Cep Telefonları Harika Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.