BPA’lı biberonların yasaklanması isteğiBPA’lı biberonların yasaklanması isteği

BPA'lı biberonların yasaklanması isteği

Türk Eczacıları Birliği Genel Sekreteri Özgür Özel, Avrupa Parlamentosu tarafından yasaklanan BPA içeren biberonların satışının Türkiye’de de yasaklanması gerektiğini bildirdi.

Özel, biberonlar olmak üzere pek çok ev gereçlerinde kullanılan BPA maddesinin Avrupa Parlamentosu tarafından yasaklanmasıyla ilgili yaptığı yazılı açıklamada, geçen Temmuzda içeriğinde Bisphenol A (BPA) maddesi olan ürünlerin, özellikle de biberonların, toplum sağlığını olumsuz etkilediği gerekçesiyle satışının durdurulması için Sağlık Bakanlığı’na çağrıda bulunduklarını anımsattı.

Sağlık Bakanlığı’nın ise ”Türkiye’deki üretimlerin bilimsel kriterlere uygun olduğu, mevcut veriler değerlendirildiğinde tüketicilerin bu ürünleri kullanma konusunda endişelenmelerine gerek olmadığı, bununla birlikte Avrupa’daki düzenlemelerin yakından takip edildiği” açıklamasını yaptığını belirten Özel, bu süreçte Avrupa Parlamentosu’nun, bu maddeyi içeren biberonların üretim ve satışını 2011 yılından itibaren kademeli olarak durdurma kararı aldığını kaydetti.

Bebeklerin gelişimini olumsuz yönde etkilediği ve bağışıklık sistemini zayıflatarak tümör gelişimine dahi neden olabildiği gerekçesiyle BPA’lı biberonların 2011 yılından itibaren Avrupa çapında satışının yasaklandığına işaret eden Özel, şunlara dikkati çekti:

”Eldeki mevcut veriler, mevcut risklerin olası hayati ve geri dönülemez sonuçları ve tüketici grubunun bebekler olması nedenleriyle; Türk Eczacıları Birliği olarak Sağlık Bakanlığı’nın mevcut kararını yeniden gözden geçirmesini ve BPA’lı biberonların satışının Türkiye’de de yasaklanması yönünde gerekli uygulamaların başlatılmasını acilen talep ediyoruz. Bu vesileyle özellikle anne babaları BPA içeren biberon kullanımı konusunda bir kere daha uyarmayı bir borç biliyoruz.”

AA

BPA’lı biberonların yasaklanması isteği yazısına ait etiketler :
BPA’lı biberonların yasaklanması isteği yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

BPA’lı biberonların yasaklanması isteği Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.