Bir yıldız daha kaydıBir yıldız daha kaydı

67 yaşındaki ünlü oyuncu Sönmez Atasoy, geçirdiği kalp krizi nedeniyle kaldırıldığı hastanede bir haftadır sürdürdüğü yaşam savaşını kaybetti.

Fadik Sevin Atasoy babasını kaybettikten sonra şu açıklamayı yayınladı;

“Sevgili babacığımın vedası ‘Kendi Gök Kubbemizde’ ; ‘…Seslendi pek vakitsiz… İçim yandı ansızın…’

Bekleyişimizin ardından Tiyatro Sanatçısı, Yazar, Yönetmen ve Babam Sönmez ATASOY ebedi huzurla buluşmuştur. Bir gün yine kavuşmak üzere veda ederken, bizi yalnız bırakmayan Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Ertuğrul Günay’a, Sinema ve Telif Hakları Genel Müdürü Sayın Abdurrahman ÇELİK’e, Hocamız Osman SINAV’a ve tüm Sakarya Fırat Ekibindeki kardeşlerimize, TRT Genel Müdürü Sayın İbrahim ŞAHİN’e, Devlet Tiyatroları ve Genel Müdürü Sayın Lemi BİLGİN’e, Şevket Demirel Kalp Damar Merkezi’ne, Prof.Dr.Süleyman KUTLUHAN’ın şahsında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine ve her an, her dakika yüreği bizimle çarpan tüm sevdiklerimize ve sevenlerimize teşekkürlerimi arz ederim.

Babacığım olduğun yer ışık, şiir ve renkle dolsun;

’…Ey sevgi anladım bu uzakta seda ile,

Ömrün yegâne lezzetidir hatıran bile.’

Fadik Sevin Atasoy

YAŞAM SAVAŞINI KAYBETTİ

Geçtiğimiz Perşembe günü Isparta’da çekimleri süren ‘Sakarya Fırat’ adlı dizinin setinde geçirdiği kalp krizi nedeniyle Şevket Demirel Kalp Merkezi’nde tedaviye alınan oyuncu Sönmez Atasoy bir haftadır yoğun bakım ünitesinde tedavi görmekteydi. Bir süre durumunda değişiklik gözlenemeyen Atasoy’un böbreklerinin olumsuz sinyaller vermesi üzerine önceki gün diyalize bağlanması kararlaştırılmıştı. Atasoy, geceyarısı fenalaştı. Yoğun bakım ünitesinde kalbi duran Sönmez Atasoy doktorların yaptıkları tüm müdahalelere rağmen yaşam savaşını kaybetti. Ünlü sanatçının ölüm haberini alan yakınları hastaneye akın etti.

Sönmez Atasoy, ‘Kurtlar Vadisi’ dizisinde ’Halo Dayı’ karakterini canlandırdıktan sonra TRT’de yayınlanan Sakarya-Fırat dizisinde 3 yıldan bu yana ‘Mürsel Ağa’yı canlandırıyordu.

ANKARA’DA TOPRAĞA VERİLECEK

Oyuncu Sönmez Atasoy’un, beyin fonksiyonları yanıt vermediği için 12 Aralık’ta Şevket Demirel Kalp Merkezi’nden Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Araştırma Uygulama Hastanesi Nöroloji Yoğun Bakım Ünitesi’ne getirildiğini söyleyen Başhekim Prof.Dr. Tuğrul Sezer, şöyle dedi:

“Beyin fonksiyonlarını iyileştirmek için yoğun çaba harcadık. Ancak beyin oksijensiz kalmaya bağlı olarak düzelme sağlamadı, hasarları düzeltemedik. Tedavisi sürerken saat 00.15’te kalbinin durması sonucu hayatını kaybetti. Tüm halkımızın, sanat camiasının başı sağolsun.”

Sönmez Atasoy’un yarın saat 10.30’da Ankara Büyük Tiyatro’da düzenlenecek törenin ardından, öğle ezanını müteakip Kocatepe Caminde kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka mezarlığına defnedileceği açıklandı.

Isparta’da bulunan kızı Fadik Sevin Atasoy, babasının ölümü üzerine cenaze işlemleri için Ankara’ya gitti.

“2,5 YILDIR SABRIYLA, SEVGİSİYLE BİZE ÖRNEK OLDU”

Sakarya Fırat dizisinin yapımcılarından Berna Demiratan, Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde yaşamını yitiren Sönmez Atasoy ile ilgili, “2,5 yıldır sabrıyla sevgisiyle bize örnek oldu” dedi.

Cenaze işlemleri için Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine gelen Berna Demiratan, gazetecilere yaptığı açıklamada, Sönmez Atasoy’un cenazesinin bugün Ankara’ya götürüleceğini bildirdi.

Demiratan, gazetecilerin sette çekimlerin devam edip etmediğine yönelik sorusuna da, şu yanıtı verdi:

“Set devam ediyor, hayat devam ediyor. Çekimler de devam ediyor doğal olarak. Tabii ki çok üzüldük. Biz daha yeni tanımıştık. 2,5 yıldır birlikteydik. Bizim için çok erken oldu. Beklenmedik bir anda olaylar cereyan etti. Kendine layık olduğu gibi setten gitti. Hasta olmayı hiç sevmiyordu zaten. 2,5 yıldır sabrıyla sevgisiyle bize örnek oldu.”

SÖNMEZ ATASOY KİMDİR

Sönmez Atasoy 1944 yılında Kars’da dünyaya geldi. Ankara Devlet Konservatuarı tiyatro bölümü mezunu olan Atasoy, 1968 yılında Devlet Tiyatrolarında çalışmaya başladı. 40 yıl oyuncu ve yönetmen olarak bu kurumda hizmet verdi. Sanat kurumu tarafından iki defa en iyi oyuncu (Sersem Kocanın Kurnaz Karısı 1973), (Kanlı Nigar) ve en iyi yönetmen (Ana Hanım Kız Hanım) seçildi.

FİLMOGRAFİSİ

Sakarya Fırat Mürsel Ağa 2010
Kurtlar Vadisi Pusu Halil İbrahim Kapar 2007
Kurtlar Vadisi Terör Halil İbrahim Kapar 2007
Ayrılık Agah Reis 2007
Aynalar 2004
Kurtlar Vadisi Halil İbrahim Kapar 2003
Yanlış Saksının Çiçeği 1997
3. İstasyon 1992
Aile Kadını 1987

YÖNETTİĞİ BAZI TİYATRO OYUNLARI

Nasrettin Hoca Birgün : Sönmez Atasoy – Kent Oyuncuları – 2007
Kanlı Nigar : Sadık Şendil
Ölümsüzler : Melih Cevdet Anday – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 2006
Deli İbrahim : Turan Oflazoğlu
Osmanlı Dram Kumpanyası : Osmanlı Dıram Kumpanyası – İstanbul Devlet Tiyatrosu – 2004
Ay Işığında Şamata : Haldun Taner – İzmir Devlet Tiyatrosu – 1993
Tamirci : Refik Erduran – Ankara Devlet Tiyatrosu – 1991
Bir Ben Vardır Benden İçeri : Tarık Bugra – Ankara Devlet Tiyatrosu – 1990
Misafir : Bilgesu Erenus – Bursa Devlet Tiyatrosu – 1987
Kaktüs Çiçeği : Jean Pıerre Gredy – Trabzon Devlet Tiyatrosu – 1987
Yaşasın Tiyatro : Sönmez Atasoy – Ankara Devlet Tiyatrosu – 1985
Kırık Testi : Heinrich von Kleist – Ankara Devlet Tiyatrosu – 1983

OYNADIĞI BAZI TİYATRO OYUNLARI

Nasrettin Hoca Bir Gün
Teneke
Osmanlı Dram Kumpanyası
Bahar Noktası
Kendi Kök Kubbemiz
Mikadonun Çöpleri
Fadik Kız

YAZDIĞI BAZI TİYATRO OYUNLARI

Nasrettin Hoca Birgün
Yedi Köyün Yargıcı
Kendi Gök Kubbemiz

Bir yıldız daha kaydı yazısına ait etiketler : ,
Bir yıldız daha kaydı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Bir yıldız daha kaydı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.