Bilkent Tiyatrosu ndan Samuel BeckettBilkent Tiyatrosu ndan Samuel Beckett

Yönetmenliğini Bilkent Üniversitesi Tiyatro Bölümü öğretim görevlisi E.K. McFall’un yaptığı Oyun Tiyatro Bölümü öğretim görevlisi Brendan McCall tarafından İngilizce olarak sergilenecek.

20. yüzyılın en önemli yazarlarından olan Samuel Beckett, roman, şiir ve tiyatro Oyunu türlerinde verdiği eserlerini hem İngilizce hem Fransızca kaleme almıştır. Eserleri içerik olarak kişisel, biçim olarak ise yoğun ve rafine, özün ön plana çıktığı tarzdadır. 1969 yılında Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görülen Beckett’ın eserleri arasında Godot’yu Beklerken, Oyun Sonu, Mutlu Günler, Son Band, Ayak Sesleri, Geliş ve Gidiş, Sözsüz Oyun, Molloy, Malone Ölüyor, İsimsiz, Hiç bir şey için Hikayeler ve Metinler bulunur.

Yönetmen E.K. McFall Oyunu şöyle yorumluyor: “Samuel Beckett’in Oyunları genelde kafa karıştırıcı ve alışılmadık olarak yorumlanır. Son Band Oyunu, bir yeniden inşa ya da yıkım durumunda olduğu gibi, büyük bir çalışmadan sonra yoğun ve açık bir esintiye dönüşmüştür zaman içinde. Bu sadeleşme, anlamdaki patlamayı insanın içsel dünyasına karşı yalancı çıkarmıştır. Aslında bu kısa Oyunda bile, Beckett’in 1958’de bu Oyunu yazdığı zamandan beri insanın teknoloji ile ilişkisini, yaşanmamış bir hayat fikrini ve geçmişte yapılan seçimlerin geleceği nasıl harap edici ve çarpıcı bir biçimde etkilediğini görmek mümkündür. Sonuç olarak, ben Oyunu şöyle görüyorum: kişisel devrim için bir çıkar yol olup olmadığı meselesi. Tıpkı 39 yaşındaki Krapp ile 69 yaşındaki Krapp’ın yaşadığı ikilem gibi.”

Bilkent Tiyatrosu ndan Samuel Beckett yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Bilkent Tiyatrosu ndan Samuel Beckett Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.