Bilgisayar Hafıza Ölçü BirimleriBilgisayar Hafıza Ölçü Birimleri

Bilgisayarda bilgi ve veri saklanabilen ortamlara bellek denir.Bilgilerin depolanacağı birimlerin ne kadar bilgi saklayabileceği bellek kapasiteleri ile ölçülür.En küçük bellek kapasite adı bit’tir.
BİT=0 veya 1 değeri alabilen sayıdır.Bligisayar elektronik bir aygıt olduğu için rakam,karakter ve özel işaretleri ancak elektrik akımı karşılıklarıyla anlayabilir.Elektrik akımının geçtiğini “1” ifade ederken akımın geçemediğini “0” ifade eder.Bu şekilde bilgisayar bizim anladığımız bilgilerin kendi anlayabildiği elektriksel karşılıklarıyla çalışır.
BAYT=8 bit’in bir araya gelmesiyle oluşan bellektir.Bilgisayarların tanıdığı harf,rakam ve özel karakterlerden herbiri bellekte 1 baytlık yer kaplar.Yani herbir harfi 1 veya 0 dan oluşan 8 karakterlik karşılığı vardır.
ÖRNEK:8 bit=1byte
1024byte=1KB
1024KB=1MB
1024MB=1GB
1024GB=1TB(tero)

DİSKET=En çok kullanılan 1.44MB kapasiteli 3.5’lik DS-HD disketlerdir.
DS=Çift taraflı disket
DD=Normal yoğunlukta disket
HD=Yüksek yoğunlukta disket

Bilgisayar Hafıza Ölçü Birimleri yazısına ait etiketler : , , ,
Bilgisayar Hafıza Ölçü Birimleri yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“Bilgisayar Hafıza Ölçü Birimleri” için 5 Yorum

 1. admin dedi ki:

  Paylaşım için sağol Onurcan.

 2. ahmet dedi ki:

  cok güzel bir sitede isdigimiz bilgileri siteden bula biliriyorız bunu yapan adamın alinden öperim saygılarımla

 3. ersen dumlu dedi ki:

  ben bu konuyu anlamadım

 4. şahıs dedi ki:

  teşekkürler öğretmenim inşallah 100 alırım sınavdan

 5. Alejandra dedi ki:

  Yazar : Cihan d6ZEKLİ Tarih : Merhabalar Sayin Alkan,Cihan d6ZEKLİ ben. 08-18-2010, 11:59 zamanli e7f6zfcmpark siinetsdeki soruna yf6nelik yorumunuzu okudum.Ayni sorunu yasamaktayiz. O tarihten beri yazilan bir cozum gozukmuyor. Acaba su anda durum nedir? Bir cozum bulundu mu? Benimle paylasir misiniz lutfen SaygilarCihan d6ZEKLİ Cevap : uzak kullanıcı terminal server 2003 yazıcı df6kmfcyor..Cevapla Alıntılı CevaplaMerhaba , bende de aynı sorun var. hp 1018 ve 1020 local de print ederken terminal server fczerinde ki programdan e7ıktı vermiyorlar. ZSRi.DLL bulunamadı diyor. sanırım bu tfcr modellerde bu tarz sorunlar yaşanmakta. bu sorunu nasıl e7f6zebiliriz ? Teşekkfcrler Hfcseyin ALKANSystem EngineerComputer Engineer

Bilgisayar Hafıza Ölçü Birimleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.