Bebeklerdeki gaz sancısına dikkatBebeklerdeki gaz sancısına dikkat

Bebeklerdeki gaz sancısına dikkat

”Kolik” adı verilen gaz sancılarında bebeklerin huysuzlanması ve saatlerce ağlaması karşısında anne ve babaların yaşadığı stresin de etkili olduğu bildirildi.

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Pediatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahmi Örs, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yeni bebekleri olan aileleri bekleyen en büyük zorluklardan birinin ilk aylarda görülen gaz sancıları olduğunu söyledi.

Çocukta ağrılara neden olan ve anne ile babanın aylarca uykusunu kaçıran gaz sancılarının nedenine ilişkin tıp dünyasının henüz kesin bir bulguya ulaşamadığını belirten Prof. Dr. Örs, bu ağrıların genellikle yeni doğumun 2. haftasından sonra başladığını ve 1. ayın sonuna doğru arttığını ifade ederek, bebek 4 aylık olduğunda ise sona erdiğini bildirdi.

Gaz sancısının ailenin ilk bebeğinde ve erkek çocuklarda daha sık görüldüğünü kaydeden Prof. Dr. Örs, şöyle konuştu:

”Bu ağrılar nedeniyle bebeğe ağrı kesici ilaç verilmesini doğru bulmuyoruz. Ancak bebeği rahatlatan çaylar ya da bitkisel ürünler kullanılabilir. Sakinleştirmek için bebeğin kucağa alınması, ona dokunmak, hafif şekilde masaj uygulamak belli ölçüde yatıştırıcı etki yapıyor. Ancak bu sorunu aşmada en önemli unsurlardan biri gaz sancısının aslında bir gelişimsel süreç olduğu ve bir süre sonra biteceğinin anne ve babalar tarafından bilinmesidir. Burada anne ve babasının bunu bilerek stres yapmaması çok önemli. Ebeveyn, bu ağrılar nedeniyle aşırı derecede gergin huzursuz olursa, bu ortam bebeğin daha çok ağlamasına neden olacaktır. Anne ve babanın stresi bebeğe yansımakta ve bebek daha fazla ağrı çekmekte, bebek bu durumdan olumsuz yönde etkilenmektedir.”

Öte yandan bu ağrının bebekte görülebilecek bir başka rahatsızlıktan kaynaklanan ağrılarla karıştırılmaması gerektiğini belirten Örs, şüphe duyulduğunda mutlaka hekime başvurulması gerektiğini sözlerine ekledi.

AA

Bebeklerdeki gaz sancısına dikkat yazısına ait etiketler :
Bebeklerdeki gaz sancısına dikkat yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Bebeklerdeki gaz sancısına dikkat Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.