Bebek yürüteçlerindeki büyük tehlikeBebek yürüteçlerindeki büyük tehlike

Bebek yürüteçlerindeki büyük tehlike

Doç. Dr. Can Demir Karacan, ailelere, yürüteçlerin doğurduğu tehlikelerle ilgili uyarılarda bulundu.

Doç. Dr. Can Demir Karacan, yürüteçlerin bebeklerin yürümeyi öğrenmesini kolaylaştırdığı kanısının yanlış olduğunu söylüyor. Karacan, çalışmaların birçoğunun bu araçların yürümeyi birkaç hafta geciktirdiğini ortaya koyduğunu ifade ediyor. Karacan, “Yürüteç kullanan bebekler, önce anormal bir yürüme biçimi kazanabilirler, fakat bu durum kısa süre içinde düzelir.” diyor.

Asıl sorunun bu araçların güvenilir olmamasından kaynaklandığına işaret eden Karacan, “Yürüteçler, çok sayıda bebeğin hastane acillerine getirilmesine yol açıyor. Çocuk, basamak/merdivenden düşüyor, boğulma ve zehirlenmeler yaşıyor. Bunların bir kısmı ne yazık ki ölümle sonuçlanmaktadır.” uyarısını dile getirdi.

Karacan’a göre aileler bebeklerinin güvenliği için yürüteçten uzak durmalı. Bebek yürüteçleri yerine, yürütece benzeyen ama tekerlekleri olmayan, oturağı dönebilen, eğilebilen, yukarı aşağı hareket edebilen araçlar kullanmalı. Bebeklerin oturup, kalkıp, emekleyip yürüyebileceği emniyetli oyun alanları da uygun bir seçim.

ZAMAN

Bebek yürüteçlerindeki büyük tehlike yazısına ait etiketler :
Bebek yürüteçlerindeki büyük tehlike yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Bebek yürüteçlerindeki büyük tehlike Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.