Bebek tedavisi gören çiftlerin büyük düşmanıBebek tedavisi gören çiftlerin büyük düşmanı

Bebek tedavisi gören çiftlerin büyük düşmanı

Kısırlık tedavisi gören çiftlere gelen meraklı sorular ve yoğun ilgi çiftlerin psikolojisini bozuyor. Buna göre de çiftlerin en büyük düşmanı çavre baskı olarak değerlendiriliyor.

Arkadaş ve aile çevresinin ‘meraklı’ tutum ve davranışları, halk arasında kısırlık olarak bilinen infertilite tedavisini ‘olumsuz’ etkileyebiliyor. Uzmanlar, çevrenin soruları ve yardımcı olma isteklerinin çiftte strese yol açabildiğinden, her muayene ya da uygulanan tedavi sonrasında, sürece ilişkin soru sormaktan kaçınılması, evlat edinebilecekleri seçeneğinin hatırlatılmaması, çevresindekilere danışana kadar tedavi veya yeni yerler hakkında bilgi verilmemesine özen gösterilmesi ve bu süreçte psikolojik destek alınması gerektiği uyarısında bulunuyor.

Maya Tüp Bebek Merkezi doktorlarından Halk Sağlığı Uzmanı Dr. Oya Kanyılmaz Dirican, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tıbbi destekle anne-baba olmaya karar veren çiftlerin psikolojileri üzerinde yakın çevrelerinin tutum ve davranışlarının önemli bir rol oynadığını söyledi. Dirican, infertil çiftlerin, kolay incinen, diğer insanlarla iletişimlerinde olumsuz beklentileri olan ve daha fazla yalnız kalma eğiliminde olan kişiler olduğuna dikkati çekerek, ‘’Bu kişiler, genellikle insanların çoğunun kendilerini anlamadıklarına inandıklarından, insan ilişkilerini sınırlarlar’’ diye konuştu.

Çocuklu çiftlere öfke duygusu

• Doğurganlıkla ilgili sorunu ilk tespit eden kişinin genellikle kadınlar oluğunu ifade eden Dirican ‘’Çiftler infertil olduklarını öğrendiklerinde, hayal kırıklığı, ümitsizlik gibi karmaşık duygularla başa çıkmaya çalışırlar.

Kimi zaman öfke eşe yönelebilir. Çiftlerin tedavi ekibine ve diğer çocuklu çiftlere karşı öfke duymaları da sıklıkla karşılaştığımız bir durum. Oluşan psikolojik etkiler,süre uzadıkça şiddetini artırmaktadır. Bu yönüyle tüp bebek tedavisindeki çiftlerin daha ilk basamağı olan tanı koyma aşamasında psikolojik destek almaya başlamasını tavsiye ediyoruz” dedi.

AA

Bebek tedavisi gören çiftlerin büyük düşmanı yazısına ait etiketler :
Bebek tedavisi gören çiftlerin büyük düşmanı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Bebek tedavisi gören çiftlerin büyük düşmanı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.