Bakandan zam eleştirisiBakandan zam eleştirisi

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Mehdi Eker, Ankara’da ekmeğe yapılan zam için buğday fiyatlarının gerekçe gösterilemeyeceğini belirterek, ”Çünkü yüzde 20’lik ekmek zammı için buğday fiyatlarının yüzde 100 artması gerekiyor” dedi.

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehmet Eker, beraberinde bazı bakanlık bürokratlarıyla birlikte Türkiye Ziraatçılar Derneğini ziyaret etti.

Ankara’da ekmeğe yapılan zamla ilgili de görüşlerini açıklayan Eker, yüzde 20 olarak ifade edilen ekmek zammı için buğday fiyatlarının gerekçe gösterilmemesi gerektiğini belirterek, ”Yüzde 20’lik ekmek zammı için buğday fiyatının yüzde 100 artması gerekir. Çünkü ekmeğin yapımında buğdayın payı yüzde 20’dir” diye konuştu.

Ankara Valisi ile de konuyu görüştüğünü belirten Eker, ”Serbest piyasa ekonomisi, fakat vatandaşlarımızın mağduriyetinin önüne geçmemiz gerekir” dedi.

TZD Başkanı İbrahim Yetkin ise Ankara’da ekmeğe yapılan yeni zammın 6 gündür yürürlükte bulunduğunu belirterek, ”Bu zamla ilgili olarak yarın Ankara İdare Mahkemesine yürütmeyi durdurma istemiyle dava açacağız” dedi.

Ekmeğe aslında gramajın düşmesiyle yüzde 30’luk bir zam geldiğini kaydeden Yetkin, ”Tespitlerimize göre ekmeğe yüzde 5-6’lık zam yeterliydi” diye konuştu.
06.11.2007

Kaynak : AA

Bakandan zam eleştirisi yazısına ait etiketler : , , ,
Bakandan zam eleştirisi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Bakandan zam eleştirisi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.