Bakan Çağlayan: Bize hasta Diyenler Şimdi Oksijen …Bakan Çağlayan: Bize  hasta  Diyenler Şimdi Oksijen …

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Avrupa ülkelerinde yaşanan ekonomik krize değinerek, “Eskiden bize ‘Hasta’ diyenler şimdi oksijen çadırında. Kendilerine şimdiden ‘Geçmiş olsun’ diliyorum” dedi.

Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde yaklaşık 15 bin metrekarelik alana kurulan doğal kuvars yüzeyler üreticisi Belenco fabrikasının açılışı yapıldı. Törene, Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Manisa Valisi Halil İbrahim Daşöz, İzmir Valisi Cahit Kıraç, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, Peker Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Peker, Peker Grubu ve Belenco Yönetim Kurulu üyesi Hande Kuyumcu Peker, Belenco Genel Müdürü Berk Kuter ile çok sayıda davetli katıldı.

Peker Grup Yönetim Kurulu Başkanı Erhan Peker, kuvars yüzey fabrikasının 36 bin metrekare açık alan üzerinde 15 bin metrekare kapalı alana sahip olduğunu belirtti. Dünyanın uluslararası firmalarından biri olan Breton firmasından alınan, ileri ve son teknoloji ürünü tam otomatik üretim hattında yıllık 550 bin metrekare üstün nitelikli ve yüksek kaliteli plakalar üretileceğini anlatan Peker, şöyle konuştu:

“Doğanın sunduğu eşsiz kuvars mineralleri, üretim tesisimizde teknoloji ve tasarım ile yoğrularak Belenco markası adı altında dünya pazarlarında, mutfak ve banyo tezgahlarında, zemin ve duvar kaplamalarında yerini almaya başlamıştır. Tesislerimizde sektörün en büyük boyutları olan 330X165 cm. ebatlarında jumbo plakalar da üretilmekte ve böylelikle tasarımcılar daha estetik ve tek parça dizayn yapabilme olanağına kavuşmaktadır. Bir başka gururumuz ise yüzde 100 biyolojik plakalardır. Bu sayede, dünyanın ekolojik yapısına uygun alternatifleri yaşam alanlarına kazandırabileceğiz.”

Peker, Belenco için bu yıl 12,5 milyon euro ihracat hedefi koyduklarını bildirdi.

“İDDİAYA GİRSEM KAYBEDERDİM”

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise konuşmasına dokuz yıl öncesinden örnek vererek başladı. Çağlayan, 9 yıl önce Ankara Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı yaptığı dönemlerde, 2010 yılında ekonomik krizin devam ettiğini, Avrupa ülkelerinin çoğunun yoğun bakım çadırında olduğu bir dönemde birisinin çıkıp kendisine “Türkiye 134 milyar Dolar ihracat yapacak” demesi ve iddiaya girsmesi halinde bunu mutlaka kaybetmliş olacağını anlattı. Çağlayan, “Bunun başarısı siyasi istikrar ile ekonomik istirarın birbiri ile sağladığı başarı ortamıdır. Türkiye’nin kalkınmasına ve başarısına büyük önem verilmiştir. Eğer Türkiye 134 milyar Dolar ihracat yapmışsa, dimdik ayakta duruyorsa bunda özel sektörün payı büyüktür” dedi. 2008 yılında başlayan ekonomik krizin etkilerinin hala devam ettiğini kaydeden Çağlayan, Avrupa ve AB’nin yapısına bakıldığında büyük çoğunluğunun durumunun kötü olduğunun görüldüğünü söyledi. ABD’de de çok sayıda bankanın battığını dile getiren Çağlayan, böyle bir darboğazda Türkiye’nin “dimdik ayakta” durduğunu söyledi. Çağlayan bunun nedeninin de, özel teşebbüs, siyasi iktidar ve bunun getirdiği ekonomik istikrar olduğunu dile getirdi.

CARİ AÇIKTAN BAŞKA SORUN YOK

Türkiye’nin şu anda dış ve iç borçlarının yüzde 40’ların altına indiğini ve Avrupa’nın 27 ülkesinin 20’sinden daha iyi konumda olduğunu belirten Çağlayan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye, bugün AB’nin istediği kriterlerin çoğunun üstündedir. Türkiye’nin cari açıktan başka sorunu yoktur. Bu da ihracatı çoğaltarak, böyle fabrikaları açarak önlenecektir. 2011 yılında Türkiye’ye 10,9 milyar Dolar yabancı sermaye geldi. Bunlar Türkiye’nin siyasi ve ekonomik istikrarına geliyor. Yabancı yatırımcı, yatırım yapacağı ülkeye 1 yıllığına gelmez en az 15 yıllık geleceğe yatırım yapar. Türkiye bugününe değil, geleceğine yatırım yapılan ülkelerinden birisi olacaktır. Türkiye’ye, ekonomisine ‘hasta’ diyenler, şimdi oksijen çadırında. Avrupa’daki ülkelere acil şifalar diliyoruz.”

Türkiye’nin toplam ihracatının yüzde 20 arttığına da işaret eden Çağlayan, “Türkiye’nin bu ekonomik başarıyı nasıl sağladığı birçok ülke tarafından analiz konusu yapılıyor. Gelmiş olduğumuz nokta önemli, ama bu yeterli değil. 2023’de önemli hedeflerimiz var. Türkiye 100. kuruluş yıl dönümünde Atatürk’ün istediği çağdaş muasır medeniyetler seviyesine gelecektir. Türkiye’nin ihracatını 500 milyar dolara, milli geliri 2 trilyon dolara, kişi başına geliri 25 milyonun üstüne çıkarmak istiyoruz. Sivil bir Anayasası olan, kendi otomobilini, uçağını yapan ülke haline getirmek istiyoruz” dedi.

“ÖZEL EKONOMİK BÖLGE”

Bakan Çağlayan, Türkiye’nin yurtdışına yatırım yaptığını da belirterek, şöye devam etti:

“Eskiden Türkiye’den yurt dışına yatırım yapana iyi gözle bakılmazdı. Şimdi yurt dışına yatırım yapan sanayicimize destek veriyoruz. Şimdi Türkiye devri. Gün Türkiye’nin. 25 milyar Dolar uluslararası alanda yatırım yaptı. Artık serbest bölge konseptinden özel ekonomik bölgeler konseptine geçiyoruz. Bu bölgeleri sanayi, ticaret, turizm, sinema-film, son derece döviz kazandıracak alanlara dönüştüruyoruz. Bundan sonra Çin’de, Rusya’da ABD ve Avrupa ülkelerinde Türk özel ekonomi bölgeleri kurulacak.”

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesildi ve protokoldeki isimler işçilerle hatıra fotoğrafı çektirdi.

MHÖ(İÖ/İD) – Manisa

Hasip Kaplan Meclis’te Bardak KırdıKonya’da Feci Kaza: 4 Ölü 17 Yaralı

Bakan Çağlayan: Bize hasta Diyenler Şimdi Oksijen … yazısına ait etiketler :
Bakan Çağlayan: Bize hasta Diyenler Şimdi Oksijen … yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Bakan Çağlayan: Bize hasta Diyenler Şimdi Oksijen … Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.