Babil’in Asma BahçeleriBabil’in Asma Bahçeleri

M.Ö. 450’li yıllarda tarihçi Herodot “Babil, yeryüzünde bilinen bütün diğer şehirlerin ihtişamını aşar.” demiştir. Herodot, şehrin dış duvarlarının 80 kilometre uzunlukta, 25 metre kalınlıkta ve 97 metre yükseklikte olduğunu ve 4 atlı bir arabanın gezinmesine uygun olduğunu belirtmiştir. İç duvarlar, dış duvar kadar kalın değildi. Duvarların içinde som altından yapılmış büyük heykeller bulunan kaleler ve tapınaklar vardı. Şehrin içinde ünlü Babil Kulesi vardı. Bu kule, Tanrı Marduk’a yapılan bir tapınaktı ve cennete ulaşmak için göğe doğru yükseliyordu.
Babil, M.Ö. 605’den itibaren 43 yıl hüküm süren kral Nebuchadnezzar tarafından yapılmıştır. Daha zayıf bir rivayete göre ise M.Ö. 810 yılından itibaren 5 yıl hüküm süren Asur kraliçesi Semiramis tarafından yapılmıştır. En kuvvetli kayhak yahudi tarihçilerin tesbitlerinde olduğunu sanıyorum bu kaynaklar babil kulesinin kral hammurabi zamanında yapıldığı belirtir Bu kule yağmalanan ve halkı esir edilerek köle olarak babile getirilen yahudiler tarfından inşa edilmiştir.
Bahçeler Nebuchadnezzar’ın sıla hasreti çeken karısı Amyitis‘i neşelendirmek için yapılmıştı.Amytis, Medes kralının kızıydı ve iki ülkenin müttefik olması amacıyla Nebuchadnezzar ile evlendirilmişti. Onun geldiği ülke yeşil, engebeli ve dağlıktı. Mezopotamya’nın bu dümdüz ve sıcak ortamı onu depresyona itmişti. Kral, karısının sıla hasretini gidermek için onun memleketinin bir benzerini yapmaya karar verdi. Yapay dağlar ve suların akacağı büyük teraslar yaptırdı.
Yunanlı coğrafyacı Strabo’nun M.Ö. birinci yüzyıldaki tanımlamasına göre, bahçeler birbiri üzerinde yükselen kübik direklerden oluşuyordu. Bunların içleri çukurdu ve büyük bitkilerin ve ağaçların yetişebilmesi için toprakla doldurulmuştu. Kubbeler, sütunlar ve taraçalar pişmiş tuğla ve asfalttan yapılmıştı. Yüksekteki bahçeleri sulamak için Fırat nehrinden zincir pompalarla su yukarılara çıkarılıyordu. Zincir pompa, biri yukarıda, diğeriyse su kaynağında bulunan iki büyük volana gerili, üzerinde kovalar bulunan bir sistemdi. Nehirden dolan kova yukarıya çıkıyor içindeki suyu havuza boşaltıp tekrar nehre dönüyordu. Bu şekilde üst seviyelere taşınan su, bahçeleri sulayarak teraslardan aşağıya doğru akıyordu.
Yunanlı tarihçi Diodorus’a göre bahçeler yaklaşık 120 metre genişlikte ve 120 metre uzunluğunda ve 25 metre yüksekliğindeydi.
İstilalar yüzünden sönmeye başlayan şehir, özellikle Pers Kralı Keyhüsrev‘in Babil’i fethetmesinden sonra sönmeye başlamış, M.S. 5 ve 6. yüzyıllarda kumlara gömülmüş ve bir kum dağı haline gelmiştir. Bu şehrin, içindeki tapınakların ve asma bahçelerin kalıntıları ancak 20. yüzyılda yapılan kazılarla meydana çıkarılabilmiştir.Fakat bulunan kalıntıların babile ait olmadığını söyleyen arkeoloğ ve tarihçilerin daha fazla olduğunu bilmekteyiz.
Bu arkeolog ve tarihçiler gerçek babili ve babil kulesini inatla aramaktadır. Çünkü yahudi tarih kaynaklarına göre babil kralı olan kral hammurabi kudüsü işgal eder bütün genç yahudileri esir ederek ve kudüste bulunan musa as. dan kalan tevratın mermer levhalarını rivayete göre 40 deveye yükleyerek babile getirir . Babile getirilen Yahudi kölelere pişmiş tuğladan dünyanın o zamanki en yüksek kulesini inşa ettirir bu kulenin temellerinde ise tevrat levhalarını kullanır. Bundan maksadı semavi dinlere olan kinini tatmin etmekti Yani işte sizin dininiz üzerine kendi ilahlarımın mabedini dikiyorum. düşüncesinden hareket etmekteydi.
Babil’in Asma Bahçeleri yazısına ait etiketler : , , , ,
Babil’in Asma Bahçeleri yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“Babil’in Asma Bahçeleri” için 1 Yorum

  1. sergen dedi ki:

    Araştırmalara göre öyle böyle değil, süper bir bahçeymiş. Şimdi buralarda olacakki 😛

Babil’in Asma Bahçeleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.