Babalar Gününün Tarihçesi ve Baba SözlerBabalar Gününün Tarihçesi ve Baba Sözler

Babalar günü fikri 1909’da Washington’da yaşayan ve Anneler Günü’nden ilham alan Sonoro Smat Dodd tarafından ortaya atıldı. Sonoro Dodd’un babası Wılliam Smart bir Amerikan İç Savaşı gazisi idi.Eşi, altıncı çocuklarını doğururken vefat etmişti. Wılliam Smart hem yeni doğmuş bebeğini hem de diğer beş çocuğunu kendi başına Washington’un doğusundaki çiftlikte yetiştirdi.Sonora büyüdüğü zaman babasının ne kadar büyük bir fedakarlık yaptığını fark edip babası için özel bir gün düzenlemek istedi.Ve babası Haziran’da doğduğu için ilk Babalar Günü’nün Washington Spokane’de 19 Haziran 1910’da kutladı.1924’te Başkan Calvin Coolidge “Babalar Gününü” desteklediğini açıkladı.1966’da ise Başkan Lyndon Johnsonn, Haziran ayının üçüncü pazarını resmen Babalar Günü olarak ilan etti.

BABA SÖZLER

Baba sevgisini koru. O sevgiyi kesip atarsan, Tanrı da senin mutluluk ışığını söndürür. (Hazreti Muhammed)

Babanın erdemleri çocuklarının servetidir. (Anatole France)

Babanın rolü, yüz öğretmeninkine bedeldir. (George Herbert)

İnsan babasına borçlu olduğu saygıyı, ancak baba olunca duyar. (Goethe)

TÜM BABALARIN BABALAR GÜNÜ KUTLU OLSUN…

Babalar Gününün Tarihçesi ve Baba Sözler yazısına ait etiketler : , , , ,
Babalar Gününün Tarihçesi ve Baba Sözler yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“Babalar Gününün Tarihçesi ve Baba Sözler” için 1 Yorum

  1. admin dedi ki:

    Paylaşım için sağol Cem.

Babalar Gününün Tarihçesi ve Baba Sözler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.