Avrupa’nın en şişmanları Türkiye’de!Avrupa’nın en şişmanları Türkiye’de!

Avrupa’nın en şişmanları Türkiye'de!

İstanbul’da süren Avrupa Obezite Kongresi’ne katılan Dr. Joao Breda, Akdeniz ülkelerinde şişmanlık oranlarının arttığını belirtti

Ayşegül Aydoğan Atakan’ın haberi

Tüm dünyada son 10 yılda salgın halde görülen obezitenin bazı Avrupa ülkelerinde görülme sıklığı yüzde 70’e kadar çıktı. Dünya Sağlık Örgütü Beslenme, Obezite ve Fiziksel Aktivite Programı Direktörü ve Avrupa Bölgesel Ofisi Başkanı Dr. Joao Breda, “Araştırmalar gösteriyor ki, içinde Türkiye’nin de bulunduğu 53 ülkede obezitenin sıklığı yüzde 40-70 oranında değişiyor. 10 kişiden 4-7’sinde bu sorun yaygın olarak görülüyor. Çocuklarda ise bu oran yüzde 24” diye konuştu.

Obeziteyle ilgili son veriler, İstanbul’da devam eden 18. Avrupa Obezite Kongresi’nde (ECO 2011) tartışılıyor. Kongreye katılan Dr. Breda, Türkiye’nin İspanya, Yunanistan, İtalya, Portekiz gibi güneydeki ülkelerindekilere benzer oranlarda obezite ve fazla kiloluluğun görüldüğünü belirtti. Dr. Breda, “Bu ülkelerde şişmanların oranı yüzde 50 civarında. Türkiye, şişmanlığın en yüksek olduğu ülkeler arasında. Normalde sağlıklı Akdeniz diyetine sahip ülkeler diye baktığımız bölgelerde şaşırtıcı bir şekilde obezite ve fazla kiloluk daha yüksek. Bunun en önemli nedeni geleneklerine karşı çıkıp, yiyecek alışkanlıklarını değiştirmeleri” dedi. 

Türkiye’de 3 kadından biri 5 erkekten biri şişman

Türkiye’de şişmanlık son 10 yılda kadınlarda yüzde 65, erkeklerde ise yüzde 30 oranında artış gösterdi. Şimanlık yüzde 25 oranıyla en fazla İç Anadolu Bölgesi’nde, en az yüzde 17.2’lik oranla Doğu Anadolu’da görülüyor.

Her 2 ev kadınından biri şişman ve kadınların şişmanlığının tamamına yakını elma tipi (bel bölgesi) şişman.

Milliyet

Avrupa’nın en şişmanları Türkiye’de! yazısına ait etiketler :
Avrupa’nın en şişmanları Türkiye’de! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Avrupa’nın en şişmanları Türkiye’de! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.