Audi AG’den rekorAudi AG’den rekor

Alman lüks otomobil ve arazi aracı üreticisi Audi AG, Ocak-Haziran 2007 döneminde dünya genelinde gerçekleştirdiği 509 bin adetlik araç satışıyla geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre satışlarını yüzde 9.8 arttırarak kendi tarihindeki ilk yarı satış rekorunu kırdı.

Audi AG’den yapılan açıklamada, geçen yılın aynı döneminde dünya genelinde 463 bin 508 adet araç satan Audi AG, bu yıl Haziran ayında yine dünya genelinde 88 bin 800 adetlik araç satışı gerçekleştirme başarısını gösterdiği bildirdi.

Audi AG’nin Pazarlama ve Satıştan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Ralph Weyler ise “Bu bizim için tarihi bir rakam ve tüm dünyadaki Audi ekibi için muhteşem bir başarı. Çoğunlukla tüm pazarların daha zayıf bir seyir göstereceği ve bizim de önemli model değişiklikleri yapacağımız yılın ikinci yarısında daha iyi bir başarı elde etmeyi öngörüyoruz” açıklamasını yaptı.

Bununla birlikte 2008 yılında 1 milyon adet satış başarısına ulaşmayı hedeflediklerini tekrar dile getiren Weyler, Hindistan ve Yakın/Orta Doğu gibi bölgesel pazarlarda elde ettikleri pazarlardaki başarının altını çizerken, Batı Avrupa gibi doymuş pazarlarda bile elde edilen büyümenin önemi dikkat çekti.

Ocak-Haziran 2007 döneminde global anlamda gerçekleştirilen 509 bin adetlik araç satışında 41 pazarda rekor satış gerçekleştiren Audi AG, Avrupa’da 372 bin 300 adetin üzerinde satış başarısı elde etti. İngiltere, İspanya, İtalya ve İsveç gibi ülkelerde yükselen çok ciddi bir satış grafiği elde etmeyi başaran Audi AG, Kuzey ve Güney Amerika pazarlarında da yılın ilk altı ayında toplam 56 bin 600 adet satış satarak satışlarını bu bölgede bir önceki yıla göre yüzde 13.3 arttırdı. Çin’de ise yılın ilk yarısında 49 bin 267 araç satışı ile bir önceki yıla göre yüzde 26.9’luk artış gösteren Audi AG, kendi vatanı Almanya’da ise yüzde 7.9’luk pazar payı ve 129 bin 112 adetlik satışla bir lüks otomobil üreticisi olarak şirket tarihindeki en iyi rakamlara ulaştı.

Doğuş Otomotiv-Audi ise Ocak-Haziran 2007 döneminde 2373 adet araç satışı gerçekleştirirken diğer Alman rakiplerini geride bırakarak daralan pazara rağmen Türkiye lüks otomobil sınıfının en çok satan markası olmayı başardı.

Audi A3 model ailesinin ulaştığı 905 adetlik satış rakamıyla ön plana çıktığı ilk 6 ay sonuçları içinde 663 adetlik A4 ile 523 adetlik A6 satışları ön plana çıkıyor. Bununla birlikte lüks SUV modeli Q7’den yılın 6 aylık ilk periyodunda 208 adetini müşterilerine teslim eden Doğuş Otomotiv-Audi’nin satış başarısında yenilenen sportif TT modelinin performansı da dikkatleri çekiyor. 6 ayda 60 adet TT Coupe modeli satma başarısı gösteren Doğuş Otomotiv-Audi, pazara nisan ayında giriş yapan TT Roadster
modelinden ise 6 adet sattı.
06.07.2007

Kaynak : İHA

Audi AG’den rekor yazısına ait etiketler : , , , ,
Audi AG’den rekor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Audi AG’den rekor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.