Atlas Jet uçağı kaçırıldıAtlas Jet uçağı kaçırıldı

KKTC’den İstanbul’a sefer yapan, AtlasJet’a ait, Tahran’a kaçırılmak istenirken yakıt ikmali için Antalya Havaalanı’na indirilen uçaktaki tüm mürettebat serbest bırakıldı.Usar: “Hava korsanları İran uyruklu”
KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Salih Usar, Lefkoşa-İstanbul seferini yapan AtlasJet uçağını kaçıran iki hava korsanının İran uyruklu olduğunun belirlendiğini açıkladı.
Usar yaptığı açıklamada, korsanların ABD’yi protesto etme amacıyla bu eylemi düzenlediklerini kaydetti.
Ercan Havaalanındaki güvenlik önlemlerine de değinen Usar, güvenlik kameralarının incelendiğini belirtti.
Korsanlar Tahran’a gitmek istediler
Lefkoşa-İstanbul seferini yaparken kaçırılmak istendikten sonra yakıt ikmali için Antalya Havaalanı’na indirilen AtlasJet uçağındaki iki hava korsanı uzun süre teslim olmaya ikna edilmeye çalışıldı.
Güvenlik güçlerince sürdürülen ikna çalışmaları sırasında, uyrukları ve kimlikleri açıklanmayan iki hava korsanı teslim olmaları yönündeki telkinleri kabul etmediler.
Hava korsanları uzun süre Tahran’a gitme konusundaki ısrarlarını sürdürdüler.
Gül, İçişleri Bakanlığı’nda
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, uçak kaçırma olayının ardından İçişleri Bakanlığı’nda Bakan Osman Güreş’le bir araya geldi. 
Abdullah Gül ve Osman Güreş’in Antalya’daki uçak kaçırma olayını değerlendirdikleri öğrenildi. 
Kriz merkezi oluşturuldu
Havalimanlarından sorumlu nöbetçi vali yardımcısı Murat Kocabaş, Atatürk Havalimanı’nda bir kriz merkezi oluşturulduğunu belirterek, ” Yolcuların Antalya’dan 14.30 ile 15.00 sıralarında gelmesi bekleniyor” dedi.
Havalimanlarından sorumlu nöbetçi vali yardımcısı Murat Kocabaş düzenlediği basın toplantısında son gelişmeleri değerlendirdi. Kocabaş, “Uçağın kaçırılmasının hemen ardından Atatürk Havalimanında Devlet Hava Meydanları İşletmesi ve İstanbul Valiliği ve Atlas Jet personelinden bir krizi merkezi oluşturuldu. Yolcuların buraya gelmesinde gerekli rehabilitelerin yapılabilmesi, yolcu yakınlarının bekletilmesi için, hava alanı içindeki botanik bahçesinde bekleme salonu oluşturuldu. Burada gelecek yolcuların sağlık durumları için, sağlık ekipleri hazır bekletiliyor. Kesin olmamakla birlikte yolcuların Antalya’dan 14.30 ile 15.00 sıralarında gelmesini bekliyoruz. Uçaktan atlamaları sırasında bazı yolcuların hafif şekilde yaralandığını sanıyoruz. Uçağın tipi ve yapısından dolayı motorlar durduktan belli bir süre sonra kapıların otomatik olarak açılmış olabilir” dedi.
Hava korsanlarıyla yaşlı ve çocuklar için görüşüldü
Lefkoşa-İstanbul seferini yaparken kaçırılmak istenen Atlasjet’e ait uçaktaki iki hava korsanı ile güvenlik güçleri bağlantı kuruldu.
Alınan bilgiye göre, pilotlar tarafından yakıt ikmali gerekçesiyle Antalya Havaalanı’na indirilen uçaktaki iki hava korsanı ile bağlantı kuran güvenlik güçleri, uçaktaki yaşlı ve çocukların serbest bırakılması için görüşüyorlar. Yetkililer, iki hava korsanını bu konuda ikna etmeye çalıştıklarını bildirdiler.
Bu arada, Atlasjet’e ait uçağın ”Worldfocus” havayolları şirketinin kiralandığı, 06.45’te KK 1011 sefer sayısıyla Ercan Havaalanı’ndan uçuş yaptığı belirtildi. 136 yolcu ve 6 mürettebatı bulunan uçak 08.05’de Antalya Havalimanı’na inmişti.
Yolcuların büyük bölümü uçaktan kaçmayı başardı
Antalya’ya inen uçaktaki yolcuların büyük bölümü dışarı çıkmaya başardı.
Alınan bilgiye göre, iki hava korsanıyla yapılan görüşmeler sonucunda yaşlı ve çocuk yolcuların tahliyesine başlandı. Bu sırada diğer yolcuların da kapıya hücum etmesi sonucunda karışıklık yaşandı. Yolcuların büyük bölümü bu sırada uçaktan çıkmayı başardılar. Yaşanan karışıklık sırasında yolculardan bazılarının yaralandığı kaydedildi.
Yetkililer, uçaktaki iki hava korsanının 2 mürettebat ile 9 yolcuyu rehin tutmayı sürdürdüğünü bildirdiler.
Ercan Havaalanı’ndan İstanbul’a giden, Atlasjet’e ait uçakta 136 yolcu ve 6 mürettebat bulunuyordu.
18.08.2007
Kaynak : AA

Atlas Jet uçağı kaçırıldı yazısına ait etiketler : , , ,
Atlas Jet uçağı kaçırıldı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Atlas Jet uçağı kaçırıldı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.