Asgari Ücret Pazarlığı Devam EdiyorAsgari Ücret Pazarlığı Devam Ediyor

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, 2012 yılı asgari ücret zam oranını belirlemek üzere Komisyon’da işveren kesimini temsil eden Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nda (TİSK) bir araya gelecek.

Toplantıda halen 659 TL olan asgari ücret üzerine işverenlerin görüşü alınacak ve TÜRK-İŞ’te yapılacak bir sonraki toplantının tarihi belirlenecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda 2012 yılı asgari ücret zam oranını belirlemek için ilk toplantısını gerçekleştiren Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun ikinci toplantısı 15 Aralık Perşembe günü TİSK Genel Merkezi’nde yapılacak.

Toplantıda asgari ücret oranına ilişkin işveren kesiminin görüşleri dinlenecek ve Komisyon’da işçi kesimini temsil eden TÜRK-İŞ’te yapılacak üçüncü toplantının tarihi belirlenecek.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, TÜRK-İŞ’te yapacağı toplantının ardından Aralık ayı sona ermeden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nda son kez bir araya gelerek 2012 yılında uygulanacak asgari ücret zam oranını belirleyecek.

-ASGARİ ÜCRET 659 TL-

Asgari ücret, halen 16 yaşından büyük bekar bir işçi için brüt 837 TL, net 658.95 TL olarak uygulanıyor.

16 yaşından küçükler için brüt 715.50, net 571.97 TL olan asgari ücret, kapıcılar için ise brüt 837, net 711.45 TL düzeyinde bulunuyor.

Asgari ücretten 16 yaşından büyük işçiler için 178.05 TL, 16 yaşından küçük işçiler için 143.53 TL, kapıcılar için 125.55 TL kesinti yapılıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti 16 yaşından büyük işçiler için bin 17 TL, 16 yaşından küçük işçiler için 913.7, kapıcılar için bin 17 TL’yi buluyor.

-ÖNGÖRÜ YÜZDE 3 ARTI 3-

2012 Yılı Programında asgari ücrete yapılacak zamma ilişkin yer verilen öngörüye göre, asgari ücretin gelecek yılın ocak ve temmuz aylarında yüzde 3 artırılması planlanıyor. Öngörüler dahilinde asgari ücrete yapılacak bir artış Ocak ayında asgari ücrete 19 TL olarak yansıyacak.

Hükümet bu yıl 2011 yılı programında yer verdiği öngörüler dahilinde hareket ederek, programda yer aldığı gibi asgari ücrete yüzde 4 artı 4 zam yapmıştı. – Ankara

Başbakanların Bilinmeyen İsimleri!Sıkça Başvurulan 25 Yalan

Asgari Ücret Pazarlığı Devam Ediyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Asgari Ücret Pazarlığı Devam Ediyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.