Arama motorlarına kayıt yaparken yararlı olduğunu düşündüğümüz ipuçlarıArama motorlarına kayıt yaparken yararlı olduğunu düşündüğümüz ipuçları

Arama motorlarına kayıt yaparken yararlı olduğunu düşündüğümüz ipuçları ;

1. Sitenizin meta tag kodlarına sahip olup olmadığına dikkat edin.Metatagsız bir site kolay kolay kayıt olmaz ve aramalardada bulunması sorun olur.

2. Sitenizde kendinize ait arama kelimeleri bulun.Bunları ürün açıklama kısımlarına yazmaktan çekinmeyin.

3. Siteniz eğer resim sitesi yada online alışveriş sitesi ise resimlere numara vermekten daha ziyade isim verin.( o resimdeki ürünün adı gibi )

4. Sitenizi bolca yapabileceğiniz sitelere kayıt edin. (Bu çok büyük zaman alacağı için tavsiyemiz bu işte profesyonel arama motoru sitemizi kullanmanızdır.)

5. Sitenizi en az ayda bir güncelleyiniz.Google ve birkaç arama motoru sitelerin index sayfasının kb oranını almakta ve değişen bu kb oranlarına göre sitede düzenleme yapılıp yapılmadığını farkederek düzenlenmiş sitelerin silinmiş linklerinide aktif edebilmektedir.

6. Silinmiş ve kaybolmuş linkler geri arama motorları tarafından bulunabilir.aktif hale getirilebilir.

7. Siteniz php yada asp li bir yazılım ise ve her linkinizde title kısmında hep aynı isminiz çıkıyor ise bunu değiştirin. tüm linklerde ” telsim ” yazan linkler yerine ” telsim cep öğrenci ” ”telsim web mail” ” telsim ücretlendirmeleri ” gibi kelimeler daha verimli olacaktır.Hazır tasarımlarda bu durumlar ile oldukça çok karşılaşılmaktadır.

8. Sitenizde çok önemli kelime olduğunu düşündüğünüz birkaç kelime için ve sitenizde o anda ilk görünmesini istediğiniz dikkat edin gibi uyarı amaçlı kelimeler belirleyebilirsiniz.arama motorları bu renkli siteleri daha önce alacaktır. mesela arama motoru kayıt  google de ilk çıkma googlede birinci çıkma ilk sırada çıkma google  gibi örnekler gösterilebilir.

9. Sitenizin pagerank oranının devamlı takip edilmeside önemlidir.ALEXA bunu ölçerek pagerank durumunuza göre sitenizin profilini vermektedir.Soldaki kısımdan alexa ya bağlanarak sitenizin profilini öğrenebilirsiniz.

10. Rekabet ettiğiniz firmaları sürekli kontrol edin.Onlarla aynı sayfada yada google gibi arama motorlarında yanda link veriyor yada üst sıralarda çıkıyor ise o sitedeki farklı olayları bulmaya çabalayın.

11. Sitenize sayaç yerleştirin sayaçta günlük anlık aylık yıllık gibi arama özelliklerinin yanı sıra kimin hangi arama motorundan hangi kelimeyi yazdığını ve o arama motorundaki kaçıncı sayfadan geldiğini izleyebilin.Bir ay sonra o arama motorunda aynı kelimede kaçıncı sırada geldiğinizi ve o aranan kelimede üst sıraya mı yoksa bir alt sırayamı düştüğünüzü görün.

12. Sitenizin hızlı açılır ve sayfanın fazla ağır olmaması gereklidir.resimleri 2 mb olan bir sitenin açılış hızı ile aynı resmi 20 kb olan bir sitenin açılış hızı farklı olacaktır.flaş yada java ile ağırlaştırılan siteler kayıtlarda zor kayıt edilmektedir.

13. Sitenizi oluştururken her sayfada farklı title kullanmak ve farklı descpriction kullanmak sitenize avantaj sağlayacaktır.Ayrıca htm yada html siteler arama motorlarında daha avantajlıdır.

14. Sitenizde kullanacağınız anahtar kelimeler iyi seçilmelidir. gazete ilan ile ilgilenen bir sitenin tüm gazetelerin isimleri ilan vefat seri ilan zayi ilanı gibi kelimeleri sitede kullanması arama motorlarında bulunurluğunu etkileyecektir.

15. Sitenizin ip numarası ve dns özellikleri de kayıtlarda etkilidir.USA dan yayın yapan bir server ile Türkiye den yayın yapan bir server aynı olmayacaktır.

16. Sitenizden daha büyük olduğunu düşündüğünüz sitelerin linklerini yayınlamayın.aksine sizden daha düşük linkleri sitenizde yayınlamaya özen gösterin.Bunun için sitelerin pageranglarını kullanabilir ve pagerang ı en düşük siteyi yayına sokabilirsiniz.

17. Birçok insanın düştüğü hata şudur.Bir işyeri kiralar dekorasyonu için büyük bir masraf yapar ve işyerinin boyasının bile insanı alışveriş yapmaya ittiğinden boyanın bile işyerine bir şeyler kattığını düşünürler.İnternette site tasarımı yapılır ama bu sitenin kaydı için hiç bir şey yapılmaz.Etiketlerde yada birkaç kişi dışında bunu kimse kullanmaz.İnternetin büyük bir dükkan olduğunu kimse düşünmez.

18. html ile yapılan sitelerin kaydı daha kolay alınmaktadır.Aynı yazılımı kullanan sitelerin kaydı aynı özellikte olacağından dolayı kayıtlarında sorun yaşanmaktadır.Bunun içinde kendinize özel bir tasarımlı site yaptırın.Mesela aspindir.com sitesinde aramamotoru yada alışveriş kısmına girdiğimizde statik siteler karşımıza çıkmaktadır.herkez belli bir bedel ödeyerek yada ücretsiz bu siteleri alabilmektedir ama unuttukları en büyük sorun bu sitelerin yazılımlarının aynı olduğudur.Arama motorları aynı yazılımdaki sitelerin çoğunlukla ilk sayfasını almakta diğer kısımlarını almamaktadır.Hazır tasarım kullanmayın kendi tasarımınızı kendinize özel yaptırın.

19. Siteniz açıldığı anda asla popup sayfası yada başka bir site açılmasın.Genelde porno sitelerinin uyguladığı bu uygulama birçok site tarafından yasaklanmakta hatta xp kullanan lar şu uyarıyı alır. (Güvenliğinizin korunmasına yardımcı olmak için, Internet Explorer bu dosyanın bilgisayarınıza erişebilecek etkin içeriği göstermesini kısıtladı. Seçenekler için burayı tıklatın…’ Bu yöntemi uygulayanlar ziyaretçi sayısı çok olan siteleri kullanırlar mesela turkcell.com sitesi açıldığı anda birde baloncu.com sitesinin açıldığını farzedelim.baloncu için hiçbir kayıt yapılmaz ve googledeki sırası değişmez bir yararı olmadığı gibi insanlar için iticide olur.

20. Frame kullanan sitelerin kaydını birçok arama motoru kabul etmemektedir.Siteleriniz frame olmamalıdır.

21. Google de arayan için aradığı kelime sitenizde olmalıdır. tavşan yünü satan için tavşan ve tavşan yünü ile ilgili kelimeler sitenizde olmalıdır.Anlamsız kelimelere yer vermemek kaydı ile..

22. Aranan kelimenin sitede kaç kez geçtiği önemlidir. Bıldırcın yumurtası satan için bıldırcın yumurta gibi kelimelerin maksimum sitede 15 i geçmeden farklı kelimelerin içinde geçiyor olması gereklidir.

Arama motorlarına kayıt yaparken yararlı olduğunu düşündüğümüz ipuçları yazısına ait etiketler : , , ,
Arama motorlarına kayıt yaparken yararlı olduğunu düşündüğümüz ipuçları yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Arama motorlarına kayıt yaparken yararlı olduğunu düşündüğümüz ipuçları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.