Araç Lastiği Seçerken Dikkat Edilecek HususlarAraç Lastiği Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar

Araç lastiğini değiştirmeye karar verildiğinde araçta daha önce takılı bulunan ve aracın teknik kataloğunda belirtilen orijinal lastik ebatı ölçüsü tercih edilmelidir. Orijinalinden farklı ebatlarda lastik kullanılmak istendiğinde kataloglarda bulunan lastik ebat denklik tablolarına bakılması gerekir. Orijinal lastiğin muadili olan ebatlarda lastik seçilmelidir. Muadil ebat seçerken yük ve hız endeksleri orijinal ebatın aynısı veya daha yüksek olmalıdır. Eğer muadil ebat daha düşük yük ve hız endeksine sahipse araç teknik özelliklerine uymuyor demektir. Bu durum lastiklerde bir takım hasarlara ve araçta kazaya sebep olabilir.

Lastik değiştirirken 4 lastiğin de değişmesi önemlidir. Eğer 2 adet lastik değişecekse yeni lastikler arkaya takılmalıdır. Islak zeminde veya virajlarda savrulmaların önüne geçmek için yeni lastiklerin arkaya takılması gerekir.

Lastik seçiminde diğer önemli konu ise mevsime göre lastik seçimidir. Yaz mevsiminde yaz lastiği kış mevsiminde kış lastiği seçmek gerekir. Hava sıcaklığının 7 derecenin altına düştüğü zamanlarda kullanılan kış lastikleri yol tutuş özellikleri ile güvenli bir sürüş sağlar. 7 derecenin altındaki hava sıcaklığında ve ıslak zeminde 80 km/saat hızla giden araçta, kış lastiği ile fren mesafesi 34 metre iken yaz lastiği ile bu mesafe 40 metreye çıkmaktadır. Karlı bir zeminde 50 km/saat hızla giden bir aracın yaz lastikleri ile fren mesafesi 63 metre iken kış lastikleri ile bu mesafe 31 metre olmaktadır.

Lastik seçiminde dikkat edilmesi gereken son konu ise lastikte performans dengesidir. Yol güvenliği, uzun ömür ve yakıt tasarrufu performanslarının en iyi dengede bulunduğu ürünlerin seçilmesi önemlidir.

otolastik

 

Araç Lastiği Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Araç Lastiği Seçerken Dikkat Edilecek Hususlar Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.