”Anonyfobia” korkusu İnterneti Kaplıyor”Anonyfobia” korkusu İnterneti Kaplıyor

''Anonyfobia'' korkusu İnterneti Kaplıyor

HABER3.COM – Buğra AYAN / Amazon EC2 sunucularına Dublin’de düşen yıldırım ve Microsoft Business Productivity Online Services’ın kısa süreli çöküşünün ardından Facebook web sitesinde kesintiler oluştu..İnternet tarihine göz gezdirdiğimizde bir web sitesinin geçici olarak kapalı kalması sıradan bir durum iken gündemde Facebook’a yapılması planlanlanan saldırılar olduğu için gözler bir anda saldırgan grup Anonymous’a çevrildi.

‘Acaba Anonmous mu?’ dediler.

#OpFacebook kodlu operasyonun bazı üyelerin kişisel görüşü olduğu, grubun geneline mal edilemeyeceği ve 5 Kasım’da gerçekleşecek saldırıyı dahi kabullenmediklerini açıklamasına rağmen internet sitelerini ‘Anonymous Facebook’u Hackledi!’ dedikodusu hızla sardı.

Twitter’da kesinti ile ilgili atılan binlerce tweet atılırken büyük bir kesimin aklında hep ‘Acaba Anonymous mu ?’ sorusu vardı.

‘Anonyfobia’ mı geliyor ?

Bu gelişmeler yeni bir kavramı doğuracağa benziyor. Kısaca ‘Anonyfobia’ olarak adlandırabileceğimiz bu kavram ileride daha da konuşulacak gibi. Bugün yaşananlar siber saldırı gruplarının tehditleri ile teknik arızaların içice geçerek bilgi kirliliği oluşturabileceğini görmemiz bu sürecin toplumda bir gerginliğe ve korkuya yol açabileceğini gösterdi.

Geç Olmadan !

Bu olayda bilgi güvenliği söz konusu olmasa da benzer olaylar farklı sonuçlar doğurabilir. Örneğin kimliği belirsiz bir grubun devlet sitesini verilerini çalmak ve sistemini çökertmek ile tehdit ettiğini düşünelim. Bir süre sonra siteye erişim benzer sorunlardan dolayı kesintiye uğradığında büyük bir kesimde stres ve korku oluşacaktır.

Bu manzarayı şimdiden görerek benzer tehditler ile ilgili bir enformasyon merkezinin oluşturalarak olaylar karşısında kullanıcıların bu merkezden bilgi alması atılabilecek futurist bir adım olarak görünüyor.

”Anonyfobia” korkusu İnterneti Kaplıyor yazısına ait etiketler :
”Anonyfobia” korkusu İnterneti Kaplıyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

”Anonyfobia” korkusu İnterneti Kaplıyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.