Anne sütü çocuklarda kabızlığı önlüyorAnne sütü çocuklarda kabızlığı önlüyor

Anne sütü çocuklarda kabızlığı önlüyor

Denizli Devlet Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Osman Köseli, anne sütüyle beslenen bebeklerde kabızlığın daha az görüldüğünü söyledi.

Bu rahatsızlığın en çok düzensiz beslenmeden kaynaklandığını ifade eden Köseli, mama verilen bebeklerde kabızlık görülme oranının daha yüksek olduğunu belirtti. Dr. Köseli, annenin çocuğuna vereceği besinleri seçerken dikkatli olması gerektiğini vurgulayarak, “Kabızlık, günlük dışkı yapma sayısında azalmadır.

Anne sütü verilen bebeklerde de kabızlık görülüyorsa bu, annenin yedikleriyle ilgilidir. Annenin, muz, pilav, makarna gibi kabızlık yapıcı besinlerden uzak durması gerekir.” dedi.

Tuvalet eğitiminin verildiği dönemde kabızlığın daha çok ortaya çıktığını belirten Osman Köseli, eğitimin 24 aylıkken başlanması ve kâbus olmaktan çıkarılıp çocuğa sevdirilerek yaptırılması gerektiğini anlattı. Uzm. Dr. Köseli, “Çocuklarda kabızlık, en çok 2 yaş döneminde görülür.

Bu yaşta ebeveynler, tuvalet eğitimiyle çocuklarını zorlar. Onlar da altında bezi olmayınca dışkısını psikolojik olarak yapmaz, gereğinden fazla tutar.

Bu durum, dışkının sertleşmesine ve yaparken ağrılara sebep olur. Böyle bir durumda çocuğun korkularını unutturmak gerekir.” şeklinde konuştu.

Çocuklarında kabızlık görülen ailelerin beslenmede seçici ve dikkatli davranması gerektiğini dile getiren Köseli, kuru gıda ve aşırı süt verilmemesini tavsiye ederek, bol sıvı içirilmesinin önemli olduğunu sözlerine ekledi.

CİHAN

Anne sütü çocuklarda kabızlığı önlüyor yazısına ait etiketler :
Anne sütü çocuklarda kabızlığı önlüyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Anne sütü çocuklarda kabızlığı önlüyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.