Anne karnında sevgi gösterisi yapıyorlarAnne karnında sevgi gösterisi yapıyorlar

Anne karnında sevgi gösterisi yapıyorlar

İtalyan bilim adamları, aynı rahmi paylaşan ikiz fetüslerin daha 14 haftayı bile doldurmadan birbirlerine nasıl sevgi gösterisi yaptıklarını görüntüleyerek bir ilke imza attı.

İtalyan La Stampa gazetesindeki habere göre, Padova, Torino ve Parma üniversiteleri ile Trieste’deki Burlo Garofalo Pediatri Enstitüsünde görevli bir grup bilim adamı, daha kol ve bacakları tam gelişmemiş iki fetüsün birbirlerine olağanüstü bir tatlılıkla dokunuşlarını görüntüleyerek, minik kardeşler arasındaki ilk sosyalleşme anlarına şahitlik etti.

Bugüne kadar bu denli küçük bir fetüsün sosyalleşmeye yönelik hareket yapmasının mümkün olmadığının düşünüldüğünü belirten bilim adamlarının kaydettiği görüntüler, bu düşüncenin pek de doğru olmadığını ortaya koyuyor. 

Küçük ikizlerin hareketlerini gözlemleyen, kaydeden ve ölçen araştırma ekibi, aynı rahmi paylaşan fetüslerin diğeriyle nazik küçük hareketlerle sosyal ilişki kurduğunu gözlemledi.

Araştırmacılar, bunların düşünülmüş olduğunu, yetişkinlerin istemli hareketleriyle benzer özellikler taşıdığını belirterek, bu görüntülerin insanların sosyalliğe programlandığının  kanıtı olduğunu bildirdi.

Araştırma sonuçlarının yeni perspektifler kazandırdığını belirten bilim adamları, fetüsün hareketlerinden otizm gibi gelişim bozukluklarının saptanmasında yararlanılabileceğine dikkati çekti.

AA

Anne karnında sevgi gösterisi yapıyorlar yazısına ait etiketler :
Anne karnında sevgi gösterisi yapıyorlar yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Anne karnında sevgi gösterisi yapıyorlar Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.