Anne İlgisi, Uyuşturucudan Uzak TutuyorAnne İlgisi, Uyuşturucudan Uzak Tutuyor

Annenin yakın ilgisinin, çocuğu ilerleyen yaşlarda uyuşturucu kullanımından uzak tuttuğu belirlendi.

ABD’deki Duke ve Avustralya’daki Adelaide Üniversitesi’nden uzmanlar tarafından yapılan araştırma, annelerinin ilgi gösterdiği ve yakın fiziksel temas kurduğu çocuklarda, bağışıklık sisteminin verdiği tepkinin değişime uğradığını ve bu çocukların beyinlerinin “Interleukin-10” adlı bağışıklık sistemi molekülünü fazlasıyla üreterek onları ileride uyuşturucuya karşı daha dayanıklı bireyler haline getirdiğini ortaya koydu.

Uzmanlar, araştırma kapsamında kontrol grubu olarak seçtikleri bir grup yavru fareyi annelerinin yanından hiç ayırmazken, diğer bir grup yavruyu ise bir süreliğine annelerinin yanından uzaklaştırdıktan sonra kafeslerine geri koydu. Yavrularından ayrı kalan anne farelerin, kafese geri döner dönmez yavrularla yakından ilgilendikleri ve onları koklayıp temizledikleri gözlenirken, kontrol grubundaki annelerin ilgi düzeyinde ise önemli bir değişiklik gözlenmedi.

Araştırmanın ikinci aşamasında aynı yavrular, 4 hafta boyunca haftada 3 kez 5 dakikalığına iki odalı bir kafese kondu ve odalarda bulunan morfin ve tuz arasında nasıl seçim yaptıkları izlendi. Tüm yavruların ilk başta seçimlerini morfinden yana kullandıkları gözlemlenirken, annelerinden ilgi ve bakım gören yavruların zaman içinde morfinin bulunduğu odaya girmemeye başladıkları görüldü.

Araştırma ekibinden Psikoloji ve Nörobilim uzmanı Staci Bilbo, söz konusu araştırmanın, anne ilgisinin yavrulardaki uyuşturucu madde kullanma arzusunu

“söndürdüğünü” kanıtlar nitelikte olduğunu kaydetti.

Anneyle temas halindeki yavrularda “Interleukin-10” üretiminin ilgi görmeyen yavrulara oranla 4 kata kadar arttığını ve bu üretimin “uyuşturucu kullanma eğilimini” ortadan kaldırdığını belirten uzmanlar, araştırmanın, hem

“anne dokunuşunun” çocukta beyin fonksiyonlarını nasıl değiştirdiğini gösterdiğini, hem de uyuşturucu bağımlılığına müdahale edebilmek için heyecan verici veriler sağladığını söyledi.

Araştırma, Journal of Neuroscience dergisinde yayımlandı. – ANKARA

2012’de Patlayacak 10 Bomba!Tüm Zamanların En Seksi 10 Kadını

Anne İlgisi, Uyuşturucudan Uzak Tutuyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Anne İlgisi, Uyuşturucudan Uzak Tutuyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.