Alman Borsası nın Gözü Türkiye deAlman Borsası nın Gözü Türkiye de

Alman borsa operatörü Deutsche Börse Grubu, Türkiye sermaye piyasalarında daha aktif bir strateji izlemeyi hedefliyor. Deutsche Börse Grubu’nun Uluslararası İlişkiler Başkanı Jochen Biedermann’dan DW’ye özel açıklamalar:

Alman Sermaye Piyasaları Forumu’nun bu seneki konusu Türkiye’de yatırım, borsa ve sermaye piyasalarıydı. Kasım ayında Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen forum iki ülke arasında sermaye piyasalarına yönelik ortak projelerin hız kazanmasına neden oldu.

Alman borsa operatörü Deutsche Börse Grubu’nun Uluslararası İlişkiler Başkanı Jochen Biedermann, Deutsche Welle Türkçe’ye yaptığı özel açıklamalarda Almanya’daki yatırımcılarının Türkiye sermaye piyasaları ile ilgili bilinçlerini yükseltecek ortak pazarlama projeleri geliştirdiklerini belirtti.

Biedermann, henüz Türkiye’de bir temsilcilik açma kararını vermediklerini ancak İstanbul Menkul Kıymetler Borsası (İMKB) ile yapılacak ortak çalışmaların sonuçlarının temsilcilik açma kararını etkileyeceğini ifade etti.

Frankfurt’ta Türkiye’ye büyük ilgi

Biedermann, Deutsche Börse Grubu’nun Türkiye planları ile ilgili şu detayları aktardı:

“Şu aşamada, hangi somut projelerin iki tarafın ortak çıkarları için işlevsel olacağını tartışıyoruz. Sonraki adımlardan bir tanesi İMKB ve Deutsche Börse’nin yaklaşımlarına göre hangi fikirlerin uygulanabilir olacağını araştırmak olacak. Şu günlerde Almanya’daki bireysel ve kurumsal yatırımcıların Türkiye sermaye piyasaları ile ilgili farkındalıklarını artırmak için ortak pazarlama aktiviteleri geliştiriyoruz. Aynı şekilde Türk yatırımcılara da Almanya sermaye piyasalarını detaylı şekilde anlatacağız. Alman Sermaye Piyasaları Forumu içerisinde bir Türkiye Yatırım Forumu düzenlenmesi bu ortaklığının önde gelen adımlarından bir tanesiydi. Bunlarla birlikte piyasaya ortak ürün çıkarma konusunda girişimde bulunmayı düşünüyoruz. Halihazırda Frankfurt Main Finance ve diğer önemli Oyuncular, bir finans merkezi olarak İstanbul ile stratejik ortaklık kurma konusundaki niyetlerini beyan ettiler. Sadece kendi grubumuzda çalışan Türk meslektaşlarımızda değil Frankfurt finans sektörünün genelinde Türk piyasasıyla ilgili bu girişimler ilgiyle karşılanıyor”

“Türkiye’nin büyümesi yeni fırsatlar sunuyor”

Frankfurt finans piyasalarında Türkiye’ye karşı gittikçe belirginleşen bu ilginin temelinde Türkiye’nin dinamik ekonomisi ve sermaye piyasalarının sunduğu potansiyel yer alıyor.

Deutsche Börse Grubu Uluslararası İlişkiler Başkanı Jochen Biedermann Türkiye piyasalarının kendileri için taşıdığı önemi şu sözlerle ifade etti:

“2010, kriz sonrası bir toparlanma yılı olarak geçerken Türkiye kaydettiği yüzde 9 büyümeyle OECD ülkeleri arasında en hızlı büyüyen ülke olarak dünyanın dikkatini çekmeyi başardı. Türkiye ekonomisinin bu büyüme performansını daha da ileri götürebilmesi için karşılıklı finansal çözümlere ihtiyacı bulunuyor. Bu durum Deutsche Börse için yeni fırsatlar anlamına geliyor. Bunun yanında Türkiye ile Almanya’nın yakın tarihte sosyal ve ekonomik alanda sıcak ilişkileri de bulunuyor. Bu yakınlık sermaye piyasalarında ortaya çıkacak yeni oluşumlara da zemin hazırlıyor. Ayrıca, grup olarak uluslararası alandaki konsolidasyon trendlerini gözlemliyoruz. Deutsche Börse ve İMKB’nin ulus ötesi ortaklıklarının dünyadaki rakipleri ile mücadele edebilmek adına da önemi artıyor. Başka bir açıdan bakılırsa bu gibi ortaklıklar, ulusal piyasalar arasında köprü kurmak ve uluslararası sermaye akışını sağlamak için de yenilik yaratma ortamı sunuyor.”

“İMKB ile ortak projeler geleceği belirleyecek”

Tüm bu fotoğraf Deutsche Börse’nin İstanbul’daki somut girişim projelerinde belli aşamalar kaydedilmesine neden olmuş. Biedermann, İstanbul’da bir temsilcilik açılması kararı için gözlemler yapmaya devam ettiklerini anlatırken, şunları söyledi:

“Deutsche Börse İstanbul’da henüz bir temsilcilik açılması yönünde bir karar vermedi. Bu karar, ilk etapta Türkiye’deki iş alanlarının gelişmesine bağlı. Bu alanların gelişmesi İMKB ile Deutsche Börse’nin beraber iş yapma pratiklerinin geleceğini de şekillendirecek. Deutsche Börse’nin içinde bölgeler arası potansiyelin planlanması da işin önemli bir boyutunu oluşturuyor. Beklentimiz, bu potansiyelin gelecek birkaç yıl içerisinde İMKB’deki gelişimden önemli düzeyde etkileneceği yönünde. Bu durum iki operatör arasındaki işbirliğinin somut sonuçlar üretmesine yol açacaktır.”

Beşiktaş Başbakan’ı Unutmadı”İstanbul’a Gelirim Ama Bir Şartla”

Alman Borsası nın Gözü Türkiye de yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Alman Borsası nın Gözü Türkiye de Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.