Aldatan eş yandıAldatan eş yandı

Pusulalı seccadelerden sonra şimdi de pusulalı takke icat edildi.

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde Makine Mühendisi Mustafa Cesur; pusulanın sadece coğrafi bakımdan yön bulmada değil müslümanların namaz kılarken Kabe’nin bulunduğu istikameti tam olarak belirlemede kullanıldığını söyledi.

Namaz ibadetinin yerine gelmesi için kıbleye yönelik durulması gerektiğini belirten Cesur, “Müslümanlar namaz kılarken sünnet olarak başlarına takke takar. Biz de takkelere pusula yerleştirmeyi düşündük. Amacımız namazı eda ederken vatandaşların rahat bir şekilde kıbleyi bulmalarını sağlamaktır. Pusulalı takke, nerede olursanız olun namaz kılacak olan vatandaşa kıbleyi bulmasında yardımcı oluyor. Ürünü ilk başta kendimiz yolda iken yaptık. Baktık eş dost talep edince seri imalatına geçtik” dedi.

Ürünün patentini aldıklarını anlatan Cesur, şöyle konuştu: “Şu an toplu siparişler başladı bunları üreteceğiz. İleride kıbleyi gösteren pusulalı başörtüsü, kıbleyi gösteren pusulalı tespih gibi geliştirilmiş ürünleri sunacağız. İnşallah bu ürettiğimiz ürünü yurt dışına da satacağız. Görüşmelerimiz sürüyor. Amacımız Türkiye pazarına yaydıktan sonra ihracat olacaktır.”

Projeye destek olan işadamı Atilla Sağlam da, camilerin ve mescitlerin olmadığı yerlerde namaz kılacak olan vatandaşların kıbleyi bulması gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Namaz kılmak isteyenin yanında hiçbir şey yoksa nereye döneceğini şaşırıyor. Bu yüzden karıncaların yuvasına ya da yosun tutmuş ağaçlara bakılıyor. Biz buradan yola çıkarak kıble konusunda kimsenin kuşkuya kapılmaması için düşündük. Namaz kılan herkesin yanında namaz takkesi var. Biz bu takkeye bir pusula koyalım, pusula koyduğumuz zamanda nerede olarsa olsun kıbleyi bulabilsin. Bu düşünceden yola çıktık ve bu ürünü geliştirdik. Takkelere pusulayı koyduk. Neticede nerede olursanız olun bu takke ile kıbleyi çok rahat bir şekilde bulabiliyorsunuz.”

Sağlam, 81 ilin kıble açılarını belirlediklerini belirterek “81 ili 3 bölgeye ayırdık. Pusulalı takkenin üzerinde Türkiye’nin kıbleye bakan açısını yeşile boyadık. Bu yeşil kıbleyi göstermiş oluyor” dedi.

Vatandaşlar aldıkları takke ile iş yerlerinde ve yollarda cami ve mescidin olmadığı yerlerde rahatlıkla kıbleyi bularak namaz kılabilecekler.

Aldatan eş yandı yazısına ait etiketler : ,
Aldatan eş yandı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Aldatan eş yandı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.