Airties’in Hızlı YükselişiAirties’in Hızlı Yükselişi

Airties, iki buçuk yıl önce Amerika’da kablosuz iletişim ürünleri sektöründe çalışan kişiler tarafından kurulmuş bir şirket. Şu ana kadar sadece Türkiye pazarı için kablolu-kablosuz ürünler tasarlayan firma, önümüzdeki yıldan itibaren bu ürünlerini yurtdışında da pazarlamaya başlayacak. “Müşteri memnuniyetine çok önem vermesi, Türkiye koşullarına uygun, kolay kurulabilen, sorunsuz bir şekilde çalışan ürünler geliştirmiş olması Airties’ı başarıya götüren anahtar nokta” diyen Airties Türkiye Genel Müdürü Hakan Koçer firmanın faaliyetleri ve hedefleriyle ilgili sorularımızı yanıtladı.

Airties’ın Türkiye’deki duruşundan kısaca bahsedebilir misiniz?

Airties, Türkiye’de iki yıl içinde pazar lideri olmayı ve de Türk Telekom’un yeni başlattığı kampanyalarda tercih ettiği marka olmayı başarmış bir şirket. Türk Telekom�un iki kampanyası oldu ki bir tanesi çok yeni başladı. Bugün ki pazarın şekillenmesi adına çok önemli bir kampanya olduğu için ondan bahsedeyim. Bu kampanya ile 1 Kasım’dan itibaren bütün yeni ADSL hat başvurularına modem verilmeye başlandı. Türk Telekom�un seçtiği marka olmamız Türkiye’de bu pazarda kalacak bir kaç markadan biri olacağımızı da gösteriyor diyebilirim. Telekom’un bu anlamda iki tedarikçisinden biriyiz. Modemlerin %60’ı Airties’dan sağlanmakta.

İki yıl gibi kısa bir sürede yakaladığınız başarıyı neye bağlıyorsunuz?

Airties’ın kısa zamanda bu kadar yol kat etmesinin en büyük sebebi ADSL modem kurulumunu çok kolay hale getirmesi oldu. Her isteyen Türkçe kurulum CD’si sayesinde tek başına modemimizi kurabilir. Diğer bir ayrıcalığımız ise kurlumla ilgili bir sıkıntı yaşanırsa ya da şifreleme yapmak istenirse 7/24 call center’ımızdan destek alınabilinmesi. Genel olarak söylersek müşteri memnuniyetine çok önem veren, Türkiye koşullarına uygun kolay kurulabilen, sorunsuz bir şekilde çalışan bir ürün geliştirmiş olması Airties’ı başarıya götüren en önemli faktörler. Dünyada çok fazla Ar-ge’ye yatırım yapmış firma yok. Kurumsal pazara yönelik elbette var. Ancak bireysel pazarı ele alırsak Ar-ge çalışmaları genelde Uzakdoğu’daki fiili üreticilerin üstünde. Airties ise fiili üreticilerin bütün dünyaya satmış oldukları modemlerin üstündeki yazılımları Türkiye şartlarına göre düzenliyor. Böyle olunca dünyanın her yerinde satılan modemlerden ve modemler üzerindeki yazılımlardan farklı bir ürünü pazara sunmuş oluyoruz. Airties�ı başarılı kılan diğer noktaysa kanaldaki firmalara kolaylık sağlayacak çalışmalarının olması. Kanaldaki firmaların ürünü daha kolay satmaları ve fiyat istikrarını da sağlamaya yönelik çalışmalar bunlar. Bu önemli çünkü fiyat istikrarı yoksa hem tüketicinin hem ürünü satan bayilerin ürüne olan güveni sarsılır.

Yazılımı burada gerçekleştirdiğinizden bahsettiniz. Üretimin diğer aşamalarını da Türkiye’ye taşımayı düşünmüyor musunuz?

Üretimi de Türkiye’de yapmayı isterdik ki bu soruyla sıklıkla karşılaşıyoruz. Üretimin burada olmamasının ana nedeni Türkiye’de bu alanda kapasite sorunun olması. Örneğin ülkemizde televizyon üretiliyor ve adet sayısı Çin ile yarışır durumda. Modemde de bu noktaya gelebilmemiz lazım ki burada üretebilelim. Aslına bakarsanız ürettiğimiz yazılımın katma değeri burada. Dünyanın bütün iletişim teknolojisi üreticilerinin bakarsak üretimlerinin Uzakdoğu’da olduğunu görürüz. Hatta bazıları Ar-ge grubunu da Uzakdoğu’ya taşımaya başladı. Airties’ın Ar-ge’si ise dediğim gibi tamamen Türk mühendisler tarafından geliştiriliyor. Şunu da belirteyim Uzakdoğu’daki üretim çok bir kar ve katma değer yaratmıyor. Üretimi Türkiye’de yapmak istememiz tek nedeni istihdam yaratmak için olabilir. Asıl katma değer dediğim gibi yazılımda ve biz de bu katma değeri maksimize etmek için çalışıyoruz.

Airties kendini yenilemek için neler yapıyor? Kısa ve uzun vadeli hedeflerde ne gibi çalışmalar yer alacak?

Birkaç yıl sonraki gelişmelere göre ürünler geliştiriyoruz. Örneğin önümüzdeki dönemlerde geniş bant internet üzerinden ses ve görüntü de taşınabilir hale gelecek. Şu anda adsl modem pazarı perakende pazarından son kullanıcıya ulaşıyor. Fakat Türk Telekom’un yeni iş modeli gibi oluşumların pazarı biraz farklılaştıracak gibi görünüyor. Yaşanacak bu süreçlerde firmamızın hedefi Airties’ın pazar liderliği konumunu devam ettirmek.
Bunun içinde marka stratejimizi daha da iyileştirmeyi ve de hem tüketici hem de kanalların memnun olduğu bir firma olmaya devam etmeyi hedefliyoruz. Ayrıca Türkiye’de yaşadığımız tecrübeleri yurt dışında da başarılı olacak şekilde uygulayarak o ülkenin koşullarına göre gerekli değişiklikleri yaparak bir dünya şirketi olmayı arzu ediyoruz.

Hedeflediğimiz pazarlar genellikle eski Doğu Avrupa ülkeleri. Bu ülkeler ADSL pazarının belli bir noktaya geldiği ve hızlı bir şekilde büyüdüğü yerler. Yunanistan, Azerbaycan, Ukrayna, Rusya, Kazakistan şu anda araştırmalar ve görüşmeler yaptığımız bir takım ülkeler. Bu ülkelerde de stratejimiz o yerin pazar koşullarına göre üretmek olacak. Kutunun kılıfından, kolay kurulum CD’sine kadar o ülkenin dilinde hazırlayacağız. Çağrı merkezimize o ülkenin dilini bilen elemanlar alacağız. Girdiğimiz ülkede de bir ya da iki kişi temsilcimiz olacak. Ama diğer ekip yine Türkiye’de bulunacak.

Airties şimdiye kadar bayilere yönelik çalıştı. 2007 yılından itibaren kablolu modem devri Türk Telekomun modem vermesiyle kapanmaya başlayacağı için, kablosuz modem teknolojisi konusunda bayilerimizi bilgilendirmeye başlayacağız. Pek çok önemli fuara ve konferansa katıldık ve katılmaya da devam edeceğiz. Sözünü ettiğim fuarlarda gerek kendimiz bulunarak gerekse katılan bayilerimizi destekleyerek Airties ismini daha fazla yerde duyurmaya çalışacağız.

Airties’in Hızlı Yükselişi yazısına ait etiketler : , , , , ,
Airties’in Hızlı Yükselişi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Airties’in Hızlı Yükselişi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.