Aids’ten korunma için yöntemlerAids’ten korunma için yöntemler

Aids’ten korunma için yöntemler

Etkili bir aşının ya da tedavinin bulunmadığı göz önünde tutulursa, kitlelerin eğitimi, böylece risklerin azaltılması, AİDS’e karşı savaşmada günümüzde en etkili yoldur.

İnsandan insana geçme yollarının sınırlı olması nedeniyle, risk altındaki kişilerle cinsel ilişkiden kaçınılması, AİDS’in daha çok yayılmasını durdurabilir.

Bölgesel iletişim gruplarıyla, ülke genelinde ve hükümet tarafından düzenlenecek çalışmalarla gerekli bilgileri içeren belgelerin sağlanması ve dağıtılması, bu amaca ulaşmaya yardım edebilir.

Sözgelimi 1981′de ABD’de ” Halk Sağlığı Servisi “, ” HİV bulaşması ” ve AİDS’le ilgili basit bir dille yazılmış, kolay anlaşılır broşürler hazırlamış, bu broşürler ülkedeki her eve postalanmıştır.

Toplumda davranış değişikliği yaratmak çok güç olsa da, ABD’de AİDS’ten en çok etkilenen gruplar üstünde yapılan çalışmaların, bu tür değişiklikleri başlatabildiği saptanmıştır.

Mart 1983‘ de ABD’de büyük kan bankası kuruluşları da, HİV ‘in geçiş olasılığını azaltmak için, AİDS riski bulunan bütün kan verecekleri sorgulayan süreçler geliştirmiş, buna ek olarak, AİDS riskini artıracak uyuşturucu düşkünlüğü olan ya da AİDS belirtilerini andırır belirtiler gösteren kişilerde tarama testlerini artırmışlardır.

1985 başında kanda HİV’ e karşı gelişen antikorları doğrudan belirleyici bir tarama testi geliştirilmiş ve uygulamaya konmuştur: Genellikle bulaşmayı izleyen haftalar ya da aylar içinde ortaya çıkan bu antikorların varlığı, kişinin virüsü almış olduğunu gösterir. Ancak, bunun belirlenmesine karşın, kişide AİDS’in gelişeceğini mi, yoksa hiçbir belirtiye yol açmaksızın yaşayacağını mı kesin olarak belirlemek henüz olanaksızdır.

Kan aktarımında ya da kan ürünlerinin yapımında kullanılan bütün kanlar, günümüzde bütün gelişmiş ülkelerde antikor bakımından taranmaktadır. Yaygın yöntem ELİSA tarama testinin ve ” Western leke testi ” denen daha özgül bir yöntemin kullanılmasıdır.

Bu testlerden birinde pozitif sonuç veren kan, kesinlikle kullanılmamaktadır. Doku ve organ bankaları da benzer işlemler uygulamaktadır. Verici kanının hazırlanmasıysa, kendi başına HİV enfeksiyonu riski taşımaz. Çünkü bu amaçla kullanılan aletler, mutlaka önceden arıtılmaktadır.

ABD dahil birçok ülke, uzun süre kalacak yabancı turistlere, AİDS potansiyeli taşıyabilecek göçmenlere ve dış ülkelerden dönen kişilere, bir dizi testi içeren katı kurallar uygulamaya başlamışlardır.

Yoğun çabalar, sorunun birçok aşamasında ilerlemeler gerçekleştirilmesini sağlamış ve HİV’ in yol açtığı bu hastalıkla savaşta, başarılı stratejiler geliştirileceği umudunu yaratmıştır.

Aids’ten korunma için yöntemler yazısına ait etiketler :
Aids’ten korunma için yöntemler yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Aids’ten korunma için yöntemler Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.