ABD’den ölümcül bir silahABD’den ölümcül bir silah

ABD, dünyanın neresinde olursa olsun her hedefe dakikalar içinde ulaşarak taarruz edebilecek yeni bir silah geliştiriyor.

459 milyon dolarlık bir proje olan ve normalde sesten 6 kat hızlı uçabilen “hipersonik uzay aracı” Falcon, 5,5 ton bomba taşıyabilecek. Korkunç tahrip gücü Dünya’nın çekim gücüyle artacak Falcon, bu sayede hedefine ses hızının 25 katıyla yaklaşacak.

ABD’nin Irak ve Afganistan savaşlarının ötesindeki stratejisinin ve düşman ülkelerden gelebilecek füze saldırılarına karşı uzaydan savaşın bir parçası olacak bu ölümcül silahı geliştirmekte olan Amerikan Savunma Bakanlığı’nın (Pentagon) İleri Savunma Araştırma Projeleri Ajansı (Defense Advanced Research Projects Agency -DARPA) yetkilileri, aracın test uçuşlarının gelecek yıl yapılmasının planlandığını belirttiler.

Washington’da önde gelen bir savunma uzmanı olan Loren Thompson da İngiliz Daily Telegraph gazetesine yaptığı açıklamada, projenin asıl amacının, İran ve Kuzey Kore gibi ülkelerdeki “hassas zamanlı hedeflere” saatler değil, dakikalar içinde ulaşabilmek olduğunu belirtti.

Güney Kore veya İsrail gibi müttefik ülkelere saldırı istihbaratı alındığında, şu anki Amerikan üslerinden bunları dakikalar içinde vurmanın olanaksız olduğunu belirten uzman, Ortadoğu veya Asya’dan kalkacak hipersonik bir aracın düşman topraklarına dakikalar içinde ulaşabileceğini söyledi.
14.11.2007

Kaynak : AA

ABD’den ölümcül bir silah yazısına ait etiketler : , , ,
ABD’den ölümcül bir silah yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

ABD’den ölümcül bir silah Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.