ABD’de Yanardağ KabusuABD’de Yanardağ Kabusu

ABD’nin Alaska eyaletine bağlı Aletya adalarındaki Cleveland yanardağının dün erken saatlerde faaliyete geçtiği belirtildi.

Anchorage kentinin güneybatısında, insanların yaşamadığı bir adada bulunan 1730 metre yüksekliğindeki yanardağın dün yerden 4570 metre yükseğe kül bulutu bırakması nedeniyle bölgedeki hava trafiği alarm durumuna geçirildi.

Cleveland yanardağının Temmuz ayından beri lav ve gaz sızdırdığı bilindiğini belirten Alaska Yanardağ Gözlemevi bilimadamları, tepesinin Asya ve Kuzey Amerika arasında ticari uçuş güzergahının tam altında yer alması nedeniyle yanardağın faaliyete geçmesinin uçaklar için potansiyel bir tehlike oluşturduğunu kaydetti.

Bilimadamları daha büyük miktarda kül bulutu bırakacak yeni yanardağ patlamalarının mümkün olduğuna ve hiçbir uyarı işareti vermeden meydana gelebileceğine dikkati çekti. – ANCHORAGE

Büyük Göçten Mükemmel Kareler

ABD’de Yanardağ Kabusu yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

ABD’de Yanardağ Kabusu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.